Рейтингування компаній-девелоперів СЕС стало подією на ринку

share

Понад 70 гравців ринку відновлюваної енергетики України відвідали презентацію першого в Україні рейтингу генпідрядників СЕС, який проводився на базі платформи GetMarket. Захід пройшов в кінці вересня і став подією в галузі.

Представники інвесторів, консалтингових, юридичних та аудиторських компаній, фінансових установ, галузевих асоціацій, клубів, регулюючих органів, учасники рейтингу, численні журналісти – відвідали офіс CMS Cameron McKenna, в якому відбувалася презентація. Більша частина заходу була присвячена проблемам і можливостям «зеленої» енергетики, в першу чергу у тих питаннях, які стосуються інвестицій у проекти з ВДЕ. Крім презентації результатів рейтингів, представники ключових компаній на ринку представили своє бачення особливостей нинішньої ситуації у галузі відновлюваної енергетики та перспектив її розвитку.

Андрій Оленюк партнер юридичної фірми Everlegal визначив три ключові фактори ризику для інвестора. Основний - це статус землі, «чиста» юридична історія змін цього статусу, природоохоронні нюанси та врахування всіх можливих зон впливу. Другий, але не менш значимий - непередбачуваність термінів приєднання та ризики стосовно пропускної здатності мереж. І третій – отримання дозвільної документації, терміни та взаємодія з держорганами.

Юрій Подоляк, директор компанії IKNET, поділився своїм баченням проблематики та перспектив приєднання об'єктів ВДЕ до електричних мереж. Він розповів про нерівномірний розподіл генерації «зеленої» та традиційної енергії, а також споживання по країні, через що сонячні південні та західні регіони мають величезне перевиробництво. При цьому мережі неготові до обслуговування такого обсягу генерації. При цьому деякі східні, центральні, північні локації мають достатній потенціал для розвитку, але менше цікавлять інвесторів.

Віталій Радченко, партнер CMS Cameron McKenna, розказав про помилки, яких припускаються компанії у процесі девелопменту проектів в Україні. Найчастіше вони стосуються земель: некоректні плани ділянок, прихований конфлікт з планами громад чи історико-культурним статусом. Не враховані природні чинники, як-то флора, фауна, водні ресурси, особливо ґрунтові, також можуть звести нанівець здавалося приречений на успіх проект.

Максим Сисоєв, радник МЮФ Dentons, описав своє бачення законодавчих перспектив в галузі ВДЕ. На його думку, законодавство по системах зберігання енергії, яке можуть прийняти у 2020-2021 роках, стане суттєвим для розв'язання проблеми з балансуванням електроенергії, а також стимулюватиме цей новий сегмент ринку.

Олександр Баськов, керівник напрямку сталого розвитку Baker Tilly розповів про історію об’єднання консалтерів та створення платформи GetMarket, очікування ринку від цього проекту. За його словами, така потреба була давно, бо ринок ВДЕ перспективний і зростаючий, він цікавий для зовнішніх інвесторів. Всі сторони, що взаємодіють, зацікавлені консолідуватись та створювати прозорі умови на ринку. А для клієнтів цінна можливість отримати комплекс послуг, що потрібні для запуску ВДЕ-проекту, в єдиній точці.

Крім зазначених спікерів, на заході виступив Директор ДП «Гарантований покупець» Костянтин Петриковець, він поділився останньою інформацією про роботу підприємства та стан фінансових розрахунків з учасниками ринку. Родіон Морозов, директор екологічного департаменту АБ “Укргазбанк”, розповів про досвід банку у фінансуванні енергетичних проектів та важливість надійного партнерства для успішного розвитку галузі. Представник інвестора, компанії UDP Renewables Андрій Банцер поділився реальним досвідом, реалізованими в Україні кейсами, а також визначив перспективи і тренди.

Наприкінці заходу були оголошені результати рейтингу, які можна переглянути також на сайті платформи за посиланням https://getmarket.com.ua/ua/rating. Закінчився захід активним спілкуванням учасників. На їх думку, можливість зустрітися з провідними гравцями ринку та консалтерами, налагодити контакти – не менш важлива, ніж отримання інсайдерської інформації, що була у виступах.  

Максим Бабаєв, координатор платформи GetMarket: “Презентація рейтингу проходила при повному залі, чому ми дуже раді. Це знак того, що учасники ринку відновлюваної енергетики дійсно потребують більше якісної та об’єктивної інформації про нього. Рейтинг генпідрядників СЕС - перший в Україні, але ми націлені на постійну роботу щодо його оновлення та розширення. І будемо раді співпраці з усіма зацікавленими компаніями.”