Акумулювання енергії: чому це потрібно та як залучити інвестора

share

Через стрімкий розвиток виробництва електроенергії з відновлюваних джерел перед Україною найближчим часом постане питання: куди дівати надлишки електроенергії. Виробники електроенергії із традиційних джерел виробляють енергію постійно, в той час як її споживання є циклічним: в різний час доби, тижня або сезону воно може бути різним. Наприклад, вночі споживання нижче, ніж вдень, а в зимовий період споживання електроенергії зростає. Тому час від часу традиційна генерація змушена “спускати” надлишок виробленої енергії в землю. 

Ще один фактор, на який необхідно зважати: швидко зростаючі об’єми генерації з ВДЕ створюють додаткове фінансове навантаження не енергоринок. Зокрема, на фінансові показники ДП “Гарантований покупець”: вже зараз підприємство накопичує мільярдні дефіцити.

Тому сьогодні вкрай необхідні заходи з диспетчеризації об’єднаної енергетичної системи України (ОЕС), які мають стати дієвим інструментом для збалансування попиту і пропозиції на ринку електроенергії та забезпечити стабільність його роботи. Щоб вирішити цю проблему, ОЕС має бути забезпечена достатніми резервними, маневровими потужностями та системами акумулювання енергії (energy storage).

Причини швидкого розвитку ринку систем накопичення

За прогнозом Bloomberg New Energy Finance, до 2040 року потужність акумулюючих систем у світі збільшиться в 120 разів, а сукупний попит на акумулятори досягне позначки 4584 ГВт*год по ємності.

Однією з причин швидкого розвитку ринку систем зберігання є зростання потужностей відновлюваної енергетики, яка до 2040 року має забезпечувати 50% світового виробництва електроенергії і 19-25% всього енергоспоживання. Інтеграція ВДЕ в енергосистеми стане одним з основних стимулів розвитку технології накопичувачів, здатних вирішувати головну проблему зеленої енергетики - нерівномірність вироблення електроенергії.

Друга причина - здешевлення технології зберігання електроенергії. Зниження вартості в тій чи іншій мірі стосується всіх видів накопичувачів. Так, за останні 10 років найпопулярніші батареї - літій-іонні - вже подешевшали більш ніж в 4 рази, ванадієві проточні батареї - більш ніж втричі за цей же період.

Також необхідно враховувати стрімкий розвиток ринку електромобілів. Ще один прогноз Bloomberg - до 2040 року продаж електромобілів складатиме більше 50% в сукупному обсязі реалізації легкових авто та перевищить продаж автомобілів із двигуном внутрішнього згоряння.

Переваги використання систем накопичення в енергосистемі

За допомогою energy storage учасники ринку електроенергії можуть знизити фінансові втрати  завдяки здатності реагувати на потреби енергетичної системи за максимально короткий проміжок часу. Крім того, системи накопичення балансують цінові коливання на ринку електроенергії у періоди нерівномірних змін попиту і пропозиції, цим самим зменшуючи загальні витрати споживачів на електроенергію. Також energy storage допоможуть оптимізувати рахунки за електроенергію за умови пікової тарифікації.

І зрозуміло, це матиме позитивний вплив на довкілля завдяки:

  • мінімізації виробітку електроенергії на вугільних ТЕС за рахунок розміщення резерву первинного регулювання на BESS;
  • зменшення виробітку електроенергії на вугільних ТЕС за рахунок можливості підключення до електричних мереж генерації ВДЕ, які є невичерпні, не порушують екологічного балансу планети, несуть незрівнянно менші ризики для довкілля, та не продукують викиди парникових газів і шкідливих речовин.

Що в Європі

В країнах ЄС вже почалось впровадження систем акумуляції електроенергії та розроблено правове регулювання у сфері energy storage. Так, 5 червня 2019 року прийнято Директиву про спільні правила для внутрішнього ринку електроенергії 2019/944, яка визначає основні права та обов’язки операторів системи передачі та операторів системи розподілу щодо володіння та експлуатації систем акумулювання електроенергії; вимоги до послуг зберігання енергії та процедур приєднання нових генеруючих установок та зберігання до системи передачі.

Україна - початок шляху до створення energy storage

Розвиток систем акумулювання енергії для України має дуже важливе значення в контексті стабільності енергосистеми. Але сьогодні на законодавчому рівні відсутні правила будівництва та функціонування об'єктів акумулювання енергії. Крім того, жодним чином не визначено статус гравців на ринку.

Щоб інвестор зайшов на український ринок energy storage, в першу чергу необхідно розробити нормативно-правову базу, яка буде містити визначення таких систем акумулювання електроенергії, передбачити детальне регулювання правового режиму та захисту прав власності інвестора.

На сьогодні єдиним стимулюючим заходом для розвитку ринку energy storage в Україні є норма Закону України «Про альтернативні джерела енергії» щодо надбавки до зеленого тарифу, аукціонної ціни за використання на об’єктах електроенергетики, у тому числі на  електричних станціях (пускових комплексах), які виробляють електроенергію із сонця, систем акумуляції енергії українського виробництва.

Можливо не дуже популярним, але цілком можливим заходом для розвитку energy storage може стати посилення відповідальність за небеланси. Відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», виробники зобов’язані нести фінансову відповідальність за небаланс е/е, у разі невиконання ними погодинних графіків її передачі. Якщо ця відповідальність матиме суттєві фінансові наслідки, то виробник електроенергії буде додатково зацікавлений в накопиченні енергії та створенні “енергетичного запасу”.

Крім того, необхідно економічно зацікавити інвестора в будівництві систем акумулювання енергії. Тут доречно на законодавчому рівні закріпити податкові пільги або спеціальні режими оподаткування.

Ще одним заходом може бути активна позиція держави та українських компаній на міжнародних виставках і заходах. Міжнародні інвестори знають про потенціал відновлюваної енергетики в Україні, не в останню чергу завдяки високому зеленому тарифу. Тому доцільно підготувати конкретні пропозиції по тим видам і потужностям систем накопичення енергії, які наразі необхідні на ринку електроенергії, і представити їх у вигляді практичних кейсів на профільних заходах.

 

Олександр Баськов, лідер напрямку послуг сталого розвитку Baker Tilly
Олена Лутай, головний редактор Департаменту маркетингу та розвитку бренду
Baker Tilly