Глобальний ринок автономної сонячної енергетики. Новий огляд від Групи Світового банку

share

Група Світового Банку опублікувала огляд стану справ на світових ринках автономної сонячної енергетики. Для України цей ринок поки що новий та нерозвіданий. Але, як можна зрозуміти з результатів аналізу, у багатьох країнах він складає значну частину відновлюваної генерації.

Ми зробили для вас резюме огляду українською, а повний документ англійською можна завантажити тут.

Ринок у 1,75 мільярдів доларів та 420 мільйонів споживачів

За останні 10 років світовий ринок автономних СЕС набрав значного об’єму та темпів росту. Сектор наразі обслуговує 420 мільйонів користувачів. Починаючи з 2017 року, він показує динаміку росту доходів у 30%, та 10% ріст об’єму продажів щорічно. Такі показники стали можливими завдяки поширенню систем, що працюють за принципом Pay-As-You-Go (або PAYGo), тобто, оплати по факту отримання послуги чи товару. На сьогодні «піко» системи (дуже низькопотужні, що використовуються для зарядки гаджетів, іграшок, сенсорів, тощо) досі складають 83% цього ринку. У той же час, сегмент автономних приватних систем показує значний ріст. Це означає, що все більша кількість споживачів отримує доступ до чистого, сучасного та надійного джерела енергії.

38% росту у сегменті Pay-As-You-Go щороку

По мірі дорослішання ринку, компанії все більше фокусуються на фінансовій сталості. Вони розширюють свою діяльність у нові регіони та ринки, по мірі того, як розвинуті ринки стають насиченими. Компанії прискорюють перехід до потужніших та більш прибіткових приватних автономних систем, у відповідь на ріст попиту споживачів на резервну ємність та поступову електрифікацію. Додатково, дві нові бізнес моделі набувають поширення: додаткові фінансові послуги, не пов’язані з енергетичними, та автономні системи наступного покоління.

Потенційний ринок для 1,8 мільярда людей та 70 мільйонів фермерів

Потенціал для ринку автономної сонячної енергетики є невичерпеним. На планеті досі 840 мільйонів осіб не мають доступ до електроенергії, більше 1 мільярда приєднані до вкрай ненадійних мереж, близько 70 мільйонів фермерів не використовують автономні СЕС для підвищення ефективності бізнесу, та майже незалучений сектор публічних інституцій. Природними можливостями для розширення є сонячні водяні насоси, охолодження продуктів, млини, які можуть обслуговувати приватні домогосподарства та мікропідприємства. Усі ці ринки мають величезний потенціал для росту. 

1,5 мільярда доларів інвестицій з 2010 року

Про дорослішання галузі говорять декілька тенденцій, зокрема збільшення кредитного фінансування та вартості окремих проектів. Але незважачи на значний прогрес, багато гравців досі мають проблеми з отриманням кредитів та інвестицій. Змінюються також типи інвесторів. Збільшується кількість великих стратегічних інвесторів, галузевих кредиторів, краудфандінгу. Щоб збільшити фінансування галузі та залучити більше інвесторів, будуть потрібні інноваційні фінансові механізми, а компанії матимуть демонструвати прибутковість та збільшувати прозорість своєї діяльності.

823 мільйонів споживачів до 2030 року

Сектор автономних сонячних систем показує прекрасні темпи росту. Очікується, що через десять років він буде обслуговувати до 823 мільйонів споживачів. Щоб зберегти сьогоднішні темпи розвитку, у сектор потрібно буде залучити від 1,7 до 2,2 мільярда доларів за наступні 5 років.

11 мільярдів фінансування для повного доступу

Щоб забезпечити універсальний доступ до електроенергії від автономних систем, потрібно буде встановити їх для 617 мільйонів людей по всьому світу. Це потребуватиме від 6,6 до 11 мільярдів доларів фінансових ресурсів. З них до 7,7 мільярдів – зовнішні інвестиції у компанії, що працюють у секторі. Решта  - субсидії, які допоможуть знизити фінансову недоступність систем для частини користувачів. Ці кошти мають зайти у сектор у наступні 10 років, що ефективно використати нові комерційні можливості для компаній, а також щоб залучити до ринку найбідніше населення.

Повний документ Звіту англійською можна завантажити тут.