Мішель Форже: точна вихідна інформація про проект є ключовою для якісного прогнозування генерації СЕС

share

Платформа GetMarket взяла інтерв'ю у Мішеля Форже, комерційного директора компанії ІКНЕТ. Говорили про поточні проблеми української сонячної енергетики, якісне прогнозування генерації сонячних станцій та прийдешню відповідальність виробників зеленої енергії за небаланси.

- Як відомо, нещодавно прийнятий Закон 810-ІХ доволі різко підвищив рівень відповідальності виробників ВДЕ за графік генерації їх станцій. На вашу думку, галузь готова до такого розвитку подій?

- Дійсно, з наступного року для всіх об'єктів ВДЕ (членів балансуючої групи Гарантованого покупця) настає відповідальність за відхилення погодинних прогнозів вироблення електроенергії від реального погодинного виробітку. Для сонячних електростанцій понад 1 МВт - це 50% вартості регулювання небалансів Гарпоком у разі відхилення більше ніж 5%.

Безумовно, щоб «вгадати» з прогнозом в рамках 5-відсоткової похибки, необхідно використовувати спеціалізовані продукти прогнозування. На сьогоднішній день майже ніхто в Україні ними не користується, не кажучи вже про те, що далеко не на всіх сонячних електростанціях навіть є своя метеостанція. Тому сьогодні галузь не готова; позитивним моментом є те, що на підготовку є ще 3 місяці.

- У чому причина такого стану речей? Чи варто було б виробникам ВДЕ заздалегідь готуватися до того, що рано чи пізно якісне прогнозування таки їм знадобиться?

- Причина проста - питання про штрафи за небаланси виникло в Україні тільки зараз, через 10 років з моменту початку розвитку зеленої енергетики. Тому те, що прогнозування генерації сонячної і вітроенергетики в Україні сьогодні не розвинене - цілком закономірно. Однак ситуація зараз різко змінюється, і, як я вже говорив, у гравців ринку ВДЕ є ще 3 місяці на те, щоб підготуватися. Позитивним моментом в цій ситуації є те, що за останні 10 років в Європі з'явилися і розвинулися дуже просунуті продукти для прогнозування, тому «винаходити велосипед» необов'язково!

- Зрозуміло, що при таких часових рамках компаніям потрібно швидко приймати рішення щодо вибору програмного забезпечення. Що варто знати про продукти, які присутні на ринку?

- Найкраще, безумовно, це порівняти кілька продуктів, як зарубіжних, так і українських, в тестовому режимі; проте сьогодні на це дійсно вже не залишилося часу. Моя рекомендація - довіритися світовим лідерам, обслуговуючим сотні проектів по всьому світу, які постійно удосконалюють точність свого прогнозування протягом останнього десятиліття. Разом з тим, я впевнений, що через кілька років і в Україні будуть свої власні продукти, які зможуть скласти конкуренцію.

- ІКНЕТ вже зараз працює з компаніями у сфері прогнозування генерації СЕС. На що, судячи з вашого досвіду, слід звертати особливу увагу?

- Так, наша компанія ІКНЕТ є офіційним представником словацької компанії СОЛАРГІС в Україні. Соларгіс - якраз один з таких світових лідерів, про яких я говорив раніше.

Останні кілька місяців ми ведемо близько 20 об'єктів в різних регіонах України в тестовому режимі; основний висновок, який ми зробили за цей час - ключову важливість має надання точної вихідної інформації про проект. Наведу приклад - протягом першого тижня по одному з проектів ми звертали увагу на постійне і стабільне відхилення реальної часової генерації від прогнозу близько 40%; при тому, що продукти Соларгіс дуже точні і в основному дають похибку не більше 5%. У підсумку після повторного огляду виявилося, що замовник при заповненні опитувального листа переплутав північ з півднем! Це звичайно, випадок дещо анекдотичний, але часто має місце відхилення реальної орієнтації панелей від проектної на пару градусів; іноді неточно надається кут нахилу панелей або відстані між рядами і між столами панелей – а все це впливає на розрахунок вихідної конфігурації електростанції і розрахунок втрат від затінення. З даховими СЕС ще складніше - в рамках одного проекту дахи можуть бути не тільки двоскатними (а це вже два різних азимута), але і бути різного розміру, з різним кутом нахилу; ми вже стикалися з проектом, де в основі прогнозної моделі лежить п'ять різних конфігурацій.

Тому для точного прогнозування абсолютно необхідне надання точної технічної інформації про проект, а також регулярне надання даних з АСКОЕ і з локальної метеостанції. 

- Які гарантії слід очікувати від постачальників ПЗ для прогнозування? Адже виробник може нести фінансові збитки, якщо прогноз виявляється неточним.

- Наскільки мені відомо, ніхто з лідерів на ринку прогнозування не дає фінансових гарантій по своїх продуктах. Що й логічно - адже розрахувати зараз точний розмір штрафу за небаланси для конкретного об'єкта, не знаючи суми відхилень всіх учасників ринку, а також ціни на РДН і на балансуючому ринку, просто неможливо. Тому знову ж можу порекомендувати звертатися до компаній, що спеціалізуються на продуктах прогнозування, які можуть надати найточніший прогноз. По суті, гарантією в цьому випадку буде виступати досвід і репутація такої компанії.

З іншого боку, я не виключаю, що через деякий час, коли механізм нарахування штрафів за небаланси буде більш зрозумілий і краще відпрацьований, на ринку можуть з'явитися спеціалізовані страхові продукти.