Підсумки конференції УВЕА "Вітроенергетичний сектор України: перехід від "зеленого" тарифу до ринкових умов"

share

Протягом 20-21 квітня 2021 року, Українська вітроенергетична асоціація (УВЕА) успішно провела масштабну Міжнародну конференцію “Вітроенергетичний сектор України: Перехід від “зеленого” тарифу до ринкових умов”. Цьогорічна конференція була організована у партнерстві з Європейською вітроенергетичною асоціацією WindEurope за підтримки Міністерства енергетики України та Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України. Генеральний спонсор - Vestas Northern & Central Europe. Інформаційну підтримку конференції забезпечували компанії-члени та постійні партнери УВЕА, а саме: компанія UDP Renewables, Професійна асоціація екологів України, Турецько-український союз промисловців та бізнесменів, платформа для інвестицій у відновлювану енергетику GetMarket, Энергореформа, Elektrovesti та ExproConsulting. У зв’язку з карантинними обмеженнями, цьогоріч конференція відбулася в онлайн форматі, проте головна студія працювала в самому центрі Києва на Майдані Незалежності у бізнес-центрі Spaces Maidan Plaza.

Протягом двох днів у конференції взяли участь 33 міжнародних та національних спікерів, понад 500 учасників з 25 країн світу: України, Німеччини, ПАР, Австрії, Угорщини, Данії, Індії, Болгарії, Туреччини, Іспанії, Чилі, Швеції, Франції, Катару, Греції, Грузії, Сполученого Королівства, Узбекистану, Чехії, Словаччини, Сербії, Білорусі, Латвії, Нідерландів та Чорногорії.

Цьогорічна конференція УВЕА була присвячена обговоренню подальшого розвитку вітроенергетики в Україні після 2022 року, року коли нові вітрові та сонячні електростанції не зможуть отримувати “зелений” тариф: “Нашою ідеєю було розділити конференцію на два дні: перший день - міжнародний досвід, другий день - українські реалії та очікування. Після конференції ми плануємо проаналізувати всі погляди та ідеї і вийти на рівень Міністерства енергетики з конкретною пропозицією подальшого розвитку вітрової енергетики, яка влаштує і державні органи влади, і інвесторів”, - відзначив Андрій Конеченков, Голова Правління УВЕА.

Протягом двох днів конференції, представники профільних державних органів влади (Міністерство енергетики України, Держенергоефективності, НКРЕКП), народні депутати, представники провідних міжнародних організацій, гравці ринку електроенергії, включно з НЕК “Укренерго”, ДП “Гарантований покупець”, виробниками вітроенергетичного обладнання та вітроенергетичними компаніями, представили своє бачення подальшого розвитку вітрової енергетики в Україні та презентували досвід світових держав з впровадження змін у механізмах підтримки ВДЕ. Не оминули організатори також і Енергетичне Співтовариство, яке відіграє ключову роль у вирішенні кризи на ринку.

Під час урочистого відкриття конференції, Президент Vestas Northern&Central Europe Нілс де Баар зазначив, що “незважаючи ні на пандемію COVID-19, ні на політичну турбулентність в Україні, український вітроенергетичний ринок досі залишається доволі привабливим і досвід компанії Vestas є цьому підтвердженням, адже з 1.3 ГВт вітроенергетичних потужностей встановлених в Україні, більша половина припадає на турбіни виробництва компанії Vestas”.

Значна увага була прикута до виступу заступника Міністра енергетики України Юрія Бойко, який підкреслив: “Міненерго бачить можливість досягнення стратегічних показників розвитку галузі в першу чергу за рахунок нереалізованого потенціалу вітрової та біоенергетики. ...Одним з дієвих механізмів (ред. розвитку ВДЕ) є перехід від підтримки виробників за моделлю “зеленого” тарифу, до так званої системи Feed-in-premium або контракт на різницю, при чому як для існуючих договорів продажу, так і для контрактів, що будуть укладені в майбутньому переможцями аукціонів”.

Почесним спікером конференції також став Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Данія в Україні, Грузії та Вірменії Олє Міккельсен, який окреслив потенціал Дансько-Українського енергетичного партнерства, надавши особливу увагу розвитку вітрової енергетики.

Джайлз Діксон, Виконавчий директор WindEurope, представив економічні та екологічні переваги вітрової енергетики: “Вітрова енергетика приносить 37 млрд Євро ВВП ЄС щорічно, а кожна вітроенергетична установка сприяє залученню в середньому 10 млн Євро в економіку”.

Значну активність серед учасників конференції викликав виступ Дірка Бушле, Заступника директора Секретаріату Енергетичного Співтовариства, який сказав: “Необхідна глибока реформа механізмів підтримки ВДЕ. Україна має швидше переходити на наступний рівень, на аукціони з підтримки ВДЕ. Ми маємо відходити від “зеленого” тарифу”. Не зміг Дірк Бушле оминути увагою також питання Меморандуму: “Невиконання Меморандуму про взаєморозуміння загрожує вирішенню кризи. Ми ігноруємо всі наслідки так званого “ідеального шторму” (ред. кризи 2019-2020 року), в результаті чого інвестори почнуть подавати арбітражні позови, що буде мати негативний ефект для України”. 

Народний депутат України та співголова МФО “Чиста енергія - здорове довкілля” Людмила Буймістер: “Необхідний поступовий перехід від “зеленого” тарифу до більш ринкових механізмів підтримки ВДЕ. Але проблема України полягає в тому, що ми досі не побудували здоровий і конкурентний ринок електричної енергії... що призвело до колосальних збитків на ринку. Лише після вирішення цих проблем і стабілізації роботи ринку за цивілізованими правилами, можна буде переходити до більш ринкових умов розвитку сектору ВДЕ”.

Питання реінтеграції тимчасово окупованих територій за рахунок розвитку відновлюваних джерел енергії було піднято Заступником Міністра з реінтеграції тимчасово окупованих територій В’ячеславом Шаповаловим, який зазначив, що Концепція пріоритетного розвитку Луганської і Донецької області затверджена Кабміном в грудні 2020 року, передбачає розвиток вітрової енергетики”.

Представники Міжнародного енергетичного агентства, BloombergNEF та WoodMackenzie окреслили світові тенденції з розвитку відновлюваних джерел енергії та надали експертну оцінку інвестиційній привабливості України.

Важливими стали також презентації виробників вітрового обладнання, які вже протягом багатьох років працюють на ринку України, а саме Vestas, GE, Nordex Acciona та Вітряні парки України з виробництвом сучасних вітротурбін мегаватного класу.

В свою чергу, представники вітроенергетичних компаній надали свої бачення та пропозиції щодо подальшого розвитку галузі. Під час конференції був представлений пілотний проєкт виробництва “зеленого” водню за рахунок вітрової енергії. Сенсацією конференції стала презентація Білої книги з розвитку офшорної вітроенергетики в Україні.