Україна знову вносить зміни до законодавства про землекористування у зв'язку з війсковим станом

share

9 червня 2022 р. набрав чинності Закон України № 2247-IX від 12 травня 2022 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання землекористування у період дії воєнного стану». Закон продовжує дерегулювання землекористування та будівництва на період воєнного стану.

Закон розширює перелік державних та муніципальних земельних ділянок, звільнених від обов'язкових торгів, додаючи такі випадки:

  • будівництво підприємств, зокрема які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, що переміщуються з районів воєнних дій. Кабінет Міністрів України має ухвалити відповідний порядок відбору таких підприємств;
  • річкові порти на річці Дунай та мультимодальні логістичні центри - порти та центри мають бути визначені Міністерством інфраструктури;
  • будівництво критичної інфраструктури електропостачання, розподілу та передачі газу, водо-, тепло- та каналізаційних мереж;
  • морські порти;
  • комерційні підприємства з виробництва сільськогосподарської продукції.

  

Закон встановлює додаткові права оператора газотранспортної системи, операторів газорозподільної системи, оператора газосховища, оператора системи передачі, операторів розподільної системи, підприємства питного водопостачання, підприємства централізованого водовідведення, підприємств з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, а також операторів електронного зв'язку щодо використання землі.

Для запобігання поломкам або проведенню ремонтних робіт на об'єктах критичної інфраструктури закон дозволяє цим сервісним компаніям, за умови повідомлення за три дні, отримувати доступ до всіх земельних ділянок без згоди власника або користувача. У цих випадках мережеві оператори також звільняються від зобов'язань щодо відшкодування збитків (наприклад, псування ґрунту), оплати за використання земель, розробки документації з рекультивації та покращення земель. Однак ці компанії мають як мінімум рекультивувати порушені земельні ділянки до стану, що дозволяє використовувати їх за призначенням.

Компанії із сектору енергетичної інфраструктури, які використовують приватні земельні ділянки, можуть відкласти орендну плату або інші платежі, пов'язані із землею, до кінця шостого місяця після скасування військового стану. Це правило поширюється на платежі за земельні ділянки, що перебувають у користуванні на підставі оренди, суборенди, сервітуту або суперфіції, термін сплати яких настав під час воєнного стану.

У випадках, зазначених у пунктах 1-3, зміна цільового призначення земель не потребує розроблення землевпорядної документації. Таким чином, воно може бути проведене за значно спрощеною процедурою, яка передбачає видачу місцевими органами влади висновку щодо можливості зміни цільового призначення. Крім того, закон у таких випадках звільняє забудовників від необхідності відшкодування сільськогосподарських та лісогосподарських збитків, якщо такі є.

Нарешті, закон запроваджує низку положень, регулюючих діяльність землевпорядників під час воєнного стану. Вони встановлюють обов'язок для сертифікованих землевпорядників отримати дозвіл Служби безпеки України, якщо ті хочуть проводити землевпорядні або геодезичні роботи. Крім того, землевпорядники звільняються від обов'язкового страхування професійної відповідальності та обов'язку проходження сертифікаційного навчання.