Уряд презентував проект нового механізму “зелених” надбавок для виробників ВДЕ

share

Міністерство енергетики розмістило на своєму сайті проект закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії на ринкових засадах».

Законопроект передбачає право виробників відновлюваної енергії вийти з балансуючої групи Гарантованого покупця та вільно продавати електроенергію на ринку за ринковою ціною, з можливістю одержання так званої надбавки ("FIP") у розмірі різниці між встановленим "зеленим" тарифом та розрахунковою ринковою ціною за електроенергію. Крім того, усі переможці аукціонів для відновлюваних джерел енергії отримають підтримку у вигляді FIP.

Крім того, Законопроект передбачає деякі зміни до процедури аукціонів з відновлюваних джерел енергії.

Зокрема, Законопроект передбачає наступне:

Усі виробники відновлюваної енергії будуть поділені на такі категорії:

  1. Члени балансуючої групи Гарантованого покупця: виробники за “зеленим” тарифом
  2. Компанії, що не є членами балансуючої групи Гарантованого покупця: виробники, які мають право на «зелений» тариф, та виробники, які мають право на отримання FIP.

Переможці аукціонів для ВДЕ можуть отримати доступ до державної чи комунальної власності (дахів та / або фасадів будівель та інших капітальних споруд) без аукціону.

Законопроект встановлює порядок виходу з балансуючої групи Гарантованого покупця.

Компенсація за обмеження генерації оператором буде застосовуватися лише до виробників у балансуючій групі Гарантованого покупця, які підписали угоду про компенсацію обмеження. Водночас законопроект передбачає, що обмеження генерації не поширюється на проекти, які перейшли на FIP.

У проекті закону підкреслюється, що 31 грудня 2022 року стане граничною датою для проектів під «зелений» тариф, передбачених договорами prePPA (однак, це також не є новиною, оскільки договори prePPA і так не діятимуть  після цього терміну).

Тарифи, визначені на аукціонах для проектів ВДЕ, будуть застосовуватися протягом 15 років замість 20 років (тобто термін дії PPA на основі аукціону скорочується з 20 років до 15 років).

Виробники у рамках механізму FIP зможуть продавати електроенергію на таких ринках: (1) ринок двосторонніх договорів; (2) ринок на добу наперед; (3) внутрішньодобовий ринок; (4) балансуючий ринок.

Компенсація у рамках механізму FIP фінансуватиметься Гарантованим покупцем шляхом оплати послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел. Типовий договір про надання послуг із стимулювання виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії буде затверджений Регулятором.

Регулятор надалі визначатиме детальний механізм розрахунку прогнозованої ринкової ціни для цілей компенсації FIP Гарантованим покупцем (тобто, чи буде вона фіксованою, або динамічною, незалежно від технології).

Якщо сума прогнозованої ринкової ціни у встановлений період дорівнює або перевищує суму "зеленого" тарифу або аукціонної ціни, компенсація FIP Гарантованим покупцем не виплачується.

Компенсація FIP буде розраховуватися на основі механізму net metering.