Аналіз від IMEPOWER: портрет іноземного інвестора в секторі ВДЕ

share

Керуючий партнер IMEPOWER Юрій Кубрушко і консультант компанії Віктор Коваль в статті для Енергореформа відзначили, що в Україні недооцінюється роль іноземних інвесторів у відновлювану енергетику, і детально розповіли про найбільші іноземні ВДЕ-проекти.

Протягом останніх років окремі політики і журналісти представляли "зелену" енергетику України як сферу, в якій працюють виключно олігархи і особи, афілійовані з тими чи іншими чиновниками. При цьому вперто ігнорується той факт, що за минулі роки в цей сектор прийшли численні іноземні інвестори.

За нашими підрахунками, станом на літо 2020 року частка іноземних інвесторів у встановленій потужності ВДЕ-електростанцій складе більше 30%, що майже в два рази перевищить частку ДТЕК, а розмір відповідних інвестицій сягне EUR 2,5 млрд.

При цьому більшість іноземних інвесторів запустили свої перші станції в Україні в 2019 році або ще добудовують їх, через що вони маловідомі за межами сектора ВДЕ. Нижче ми наводимо коротку інформацію про найбільших іноземних інвесторів, які працюють в секторі відновлюваної енергетики України.

Вітрова електроенергетика

Vindkraft Group

Vindkraft - один з найбільших інвесторів в проекти вітрової енергетики в Україні. Компанія заснована в 2009 році шведськими інвесторами Карлом Стуреном і Йоханом Боденом, які також відомі як засновники компанії "Чумак", одного з найбільших харчових виробників в Україні.

На даний момент компанія володіє діючими ВЕС в Херсонській області загальною потужністю 335 МВт, а перша вітротурбіна була встановлена ще в 2011 році.

У планах компанії будівництво ще двох ВЕС потужністю 300 МВт кожна.

NBT і Total Eren

NBT - норвезька компанія, яка розробляє, управляє і володіє ВЕС в країнах з економікою, що розвивається. Його акціонерами в основному є норвезькі сімейні бізнеси і промислові підприємства. У даний час NBT оперує 3 ВЕС потужністю 150 МВт в Китаї.

В Україні компанія працює з 2013 року. У 2017 році NBT придбав компанію "Сивашенергопром", яка управляє невеликою ВЕС в Херсоні. Згодом, NBT розробив проект будівництва Сиваської ВЕС потужністю 250 МВт, а також залучив боргове фінансування в розмірі EUR 262 млн від EBRD, Proparco, Green for Growth Fund, Finnfund, Чорноморського банку торгівлі та розвитку, IFU, FMO і NEFCO.

Загальна сума інвестицій в проект складає EUR 376 млн.

Партнером NBT в проекті Сиваської ВЕС є Total Eren, дочірня компанія французької нафтової компанії Total. Total Eren зараз володіє 2700 МВт ВДЕ електростанцій по всьому світу, які вже експлуатуються або знаходяться в процесі спорудження.

Починаючи з 2019 року NBT розвиває ще один проект - вітропарк Зофія потужністю 793 МВт в Запорізькій області. Передбачається, що обсяг інвестицій в даному проекті перевищить EUR 1 млрд, для чого компанія планує залучити EUR 500 млн фінансування від китайського ICBC, Експортно-Імпортного і Будівельного банків Китаю.

LongWing Energy, VLC Renewables і GE Capital

Longwing Energy - люксембурзька компанія, яка володіє портфелем проектів вітрової та сонячної енергетики обсягом 1,3 ГВт у Франції, Польщі та Україні.

В Україні Longwing спільно з європейським фондом VLC Renewables здійснюють проект будівництва Запорізької ВЕС встановленою потужністю 500 МВт. Загальний обсяг інвестицій за даним проектом оцінюється на рівні EUR 800 млн.

VLC Renewables був створений як партнерство між інвестиційною компанією Low Carbon і однією з найбільших у світі енергетичних компаній Vitol.

В середині 2019 року здійснено фінансове закриття пакета боргового фінансування в розмірі $ 150 млн для першої черги проекту потужністю 98 МВт. При цьому кредитором проекту виступила DFC (US International Development Finance Corporation), раніше відома як OPIC, яка також видала страховку політичних ризиків для проекту.

Співінвестором будівництва першої черги ВЕС є GE Capital - підрозділ фінансових послуг General Electric, американської багатогалузевої корпорації і світового лідера в сфері машинобудування.

Ukraine Power Resources

Американська компанія Ukraine Power Resources (UPR) на даний момент володіє проектами з будівництва Дністровської ВЕС потужністю 100 МВт і Лиманської ВЕС потужністю 122 МВт. Основним інвестором проекту споруди є VR Capital, американський інвестиційний фонд, що спеціалізується на інвестиціях в ринки, що розвиваються.

Одним із засновників UPR є Пітер Гиш, на рахунку якого понад 2,1 ГВт реалізованих проектів ВЕС в США, Італії, Китаї, Філіппінах, Тунісі та Марокко.

Guris

Компанія Guris є одним з лідерів з розвитку відновлюваних джерел енергії в Туреччині. Портфель завершених проектів налічує близько 900 МВт потужностей геотермальних, вітрових і гідроелектростанцій.

В Україні Guris запустив першу чергу вітрової електростанції в Одеській області потужністю 33 МВт.

Крім того, компанія розвиває портфель нових проектів спорудження ВЕС потужністю 188 МВт.

GreenWorx і Akuo Energy

Бельгійська Greenworx Holding і французька Akuo Energy в Херсонській області розвивають проект будівництва Дніпро-Бузької ВЕС потужністю 110 МВт. Вартість проекту, за остаточною оцінкою ЄБРР, становить EUR 189 млн. Правління ЄБРР схвалило кредитування проекту влітку 2019 року.

Greenworx Holding є дочірньою компанією Saffelberg Investments,інвестиційної компанії, що управляє інвестиційним фондом з активами EUR 250 млн.

Akuo Energy володіє ВДЕ електростанціями загальною потужністю 1182 МВт і володіє портфелем проектів в сфері відновлюваної енергетики в різних країнах світу потужністю понад 3000 МВт.

Ukr Wind Investment Limited

Компанія реалізує проект Південно-Української Вітроелектростанції потужністю 300 МВт в Миколаївській області. Вартість проекту становить EUR 450 млн.

Акціонерами компанії є Девід Льюїс (Великобританія), Ходсон Торнбері (Великобританія / США), Лев Дульнев (США), а також члени їх сімей та партнери. Ходсон Торнбері в 2000-і роки був керуючим директором Renaissance Partners, підрозділу Renaissance Group, і відповідав за інвестиції в секторах енергетики та сільського господарства.

 

Сонячна електроенергетика

VR Capital

Компанія, заснована в 1998 американцем Річардом Дейтцем, управляє інвестиційними фондами, активи одного з яких (VR Global Partners) становили $ 4,4 млрд на кінець 2017 року. На даний момент компанія володіє сонячними станціями загальною потужністю 536 МВт.

Scatec Solar

Норвезька компанія Scatec Solar є глобальним гравцем на ринку відновлюваної енергії, активи якої розташовані в 11 країнах світу. На даний момент, компанія управляє 850 МВт електростанцій, що працюють на ВДЕ, ще близько 1 ГВт знаходиться на етапі будівництва.

На ринок України компанія вийшла в 2017 році. На сьогодні Scatec запустила кілька СЕС загальною потужністю 188 МВт, інвестувавши EUR 194 млн.

Крім цього, на етапі будівництва знаходиться 148 МВт (СЕС "Прогресовка"), інвестиції в яку заплановано на рівні EUR 124 млн.

Для реалізації портфеля проектів Scatec Solar залучив фінансування ЄБРР, BSTD, FMO та інших фінансових організацій. Scatec є публічною компанією, одним з найбільших акціонерів якої є велика норвезька енергетична компанія Equinor.

CNBM

CNBM є однією з найбільших державних корпорацій Китаю, річний оборот за 2019 рік якої склав $ 52,6 млрд, що дозволяє їй входити в топ-500 рейтингу Fortune Global. Компанія спеціалізується на виробництві будівельних матеріалів, обладнання для відновлюваної енергетики, займається торгівлею вугіллям, сталлю і іншою продукцією.

В Україні компанія володіє 10 сонячними станціями загальною потужністю понад 300 МВт в Одеській і Миколаївській областях.

Раніше ці об'єкти належали компанії Activ Solar братів Андрія і Сергія Клюєвих, але після її банкрутства в 2016 році права власності на станції перейшли до CNBM, яка на той момент виступала основним кредитором.

Acciona Energia

Acciona є одним з найбільших розробників і операторів проектів в сфері відновлюваної енергетики в світі. Іспанської компанії належить більше 10 ГВт потужностей на базі різних технологій. Річний оборот за 2019 рік склав EUR 7,2 млрд.

Acciona увійшла в Україну з реалізацією проекту потужністю 57,6 МВт у Київській області, в який вона інвестувала EUR 55 млн.

Компанія також завершила будівництво двох інших СЕС загальною потужністю 44 МВт в Одеській області. Всі станції компанії були введені в експлуатацію в 2019 році.

TIU Canada / Refraction

TIU Canada, що належить канадській інвестиційною компанією Refraction Asset Management Ltd, почала працювати в Україні з 2017 року. Компанія володіє сонячними станціями в Дніпропетровській, Миколаївській та Одеській областях загальною потужністю 55 МВт.

EMSOLT

EMSOLT- турецька інвестиційна фірма, що розміщує капітал в секторі альтернативної енергетики. В Україні компанія ввела в експлуатацію дві станції в Житомирській і Хмельницькій областях загальною потужністю 22 МВт. Крім цього, на даний момент на стадії будівництва знаходиться проекти сумарною потужністю 40 МВт.

GS Engineering and Construction

Корейська GS Engineering and Construction є керуючою компанією безлічі енергетичних підприємств. Компанія входить в GS Group, яка в 2005 році відділилася від найбільшого концерну по виробництву техніки LG. Дохід GS Group в 2019 році перевищив $ 14 млрд.

В Україні компанія побудувала дві сонячні станцій в Закарпатській області потужністю 24 МВт, які почали виробляти електроенергію в березні 2020 року.

Upgrade Energy

Бельгійська компанія Upgrade Energy побудувала сонячну електростанцію з встановленою потужністю 24 МВт (Іршанський СЕС) в Житомирській області.

Проект фінансувався ЄБРР в рамках програми фінансування альтернативної енергетики в Україні USELF.

Norsk Solar

Норвезька компанія Norsk Solar спільно з партнерами володіє розташованою під Києвом сонячною станцією потужністю 9 МВт. Вартість проекту оцінюється в розмірі EUR 8,7 млн. Фінансування будівництва станції здійснювалося за участю NEFCO, який надав кредит в розмірі EUR 4,35 млн.

Norsk Solar входить в групу Valinor, найбільшої приватної компанії з виробництва вітрової електроенергії в Норвегії. Всього група реалізувала більше 860 МВт проектів з відновлюваної енергії. У свою чергу, український проект для Norsk Solar є другим проектом у сфері сонячної енергетики - компанія також здійснила будівництво СЕС потужністю 50 МВт в Пакистані.

Better Energy

Better- датська компанія по розвитку сонячної енергетики, що бере участь в розробці і будівництві сонячних парків в Данії, Нідерландах, Польщі, Швеції та Україні. В Україні компанія володіє Ганської СЕС потужністю 19 МВт в Житомирській області. Загальний обсяг інвестицій в будівництво оцінюється близько EUR 19 млн, з яких NEFCO фінансує близько 32% у вигляді кредиту, тоді як Better Energy і датський державний фонд IFU вносять решту в якості власників проекту.