Як український сонячний бізнес переживає кризу?

share

Пандемія коронавірусу та економічна криза, яку вона поглибила, примушують країни та бізнеси адаптуватися до нових умов діяльності. Сьогодні компанії мають впроваджувати нові режими роботи, шукати можливості для розвитку у важких умовах, та у корені змінювати свої плани на найближче майбутнє.

Ми спитали у керівників провідних гравців українського ринку сонячної енергетики, як вони переживають кризу.

 

Виробничі підприємства у секторі ВДЕ в Україні очевидно не встигають за розвитком сектору. Тому більшість проектів використовують обладнання закордонного виробництва. Як пандемія та спричинена нею криза впливає на виробників обладнання та його поставки в Україну?

 

flowaround_leftНаталія Черняєва
СЕО Unisolar

 

В нашій компанії добре налагоджена комунікація з закордонними партнерами та постачальниками обладнання. Виробники, з якими ми співпрацюємо, це світові лідери ринку, тому на сьогодні в нас немає проблем із ввезенням обладнання в Україну. До того ж, ми працюємо згідно узгодженого плану закупівель, і щойно відбулись зміни на ринку в зв’язку з карантином, ми провели опитування наших замовників та скоригували графіки та об’єми поставок. 

Так, звичайно, як і у всіх секторах економіки, пандемія вплинула на розвиток відновлюваної енергетики в Україні та в світі, але наша компанія не стоїть на місці: ми реорганізували ланцюг наших поставок, оптимізували витрати на логістику, щодня спілкуємося з нашими замовниками, інформуємо про новинки, стараємося вирішувати складні питання разом, стали більш мобільні, маємо лояльних клієнтів та партнерів, відкриваємо склади в регіонах, ось уже в травні плануємо відкриття локального складу у Вінниці, обслуговуємо та запускаємо СЕС, проводимо разом з виробниками навчальні та презентаційні вебінари. 

Наші закордонні партнери відмічають наразі, що стосується інверторів, що хоч карантин дещо і вплинув на зменшення замовлень для комерційних станцій, проте об’єм замовлень для приватних СЕС виріс. І у більшості випадків за рахунок онлайн продажів. А у таких країнах збуту, як Німеччина та Австралія, попит і продажі зросли. Для нашого ринку, зменшення об'ємів інсталяцій відбулось за рахунок дії сукупності факторів, таких як карантин, невиплати по зеленому тарифу, уповільнення роботи регулюючих органів, якщо говорити про ринок приватних сонячних станцій. Незважаючи на двомісячну ізоляцію, певний демпінг на ринку, зменшення об’ємів дистрибуції, роботи в нас, здається, навпаки, додалось. І, дякуючи, нашій супер-команді, ми чітко йдемо далі до поставлених цілей, зростаючи і розширюючись.

Криза – це пошук нових можливостей та їх інтеграція в бізнес-процес. Ми не маємо права на зупинку, ми відповідаємо за наших колег, будуємо колаборації з партнерами та замовниками, змінюємося, зростаємо та розвиваємося.

 

Як компанії змінюють свої підходи до роботи у період карантину? Як впливає віддалений режим роботи на ефективність? Які зміни відбуваються на проектах, які знаходяться у процесі будівництва?

 

flowaround_leftВіталій Николаєнко
СЕО Voltage Group

 

Так, дійсно, сьогодні компанії змушені гнучко адаптуватись під ситуацію з COVID-19. Коронакриза стала стимулом до ретельного перегляду корпоративної політики, стратегій, бізнес-процесів.  Якщо говорити про Voltage Group, то в умовах карантину її діяльність була переформатована та зосереджена на 5-ти напрямах. Йдеться про: 1) тісний зв’язок та підтримку клієнтів; 2) переведення корпоративних підрозділів компанії на дистанційний формат; 3) фінансове стрес-тестування (мається на увазі визначення тривалих змінних, які впливатимуть на доходи та витрати компанії); а також про 4) забезпечення захисту наших працівників  та 5) планування  бізнесу в умовах невизначеності.

Грамотно організований віддалений режим завжди працюватиме на ефективність компанії. Питання в тому, наскільки онлайн-інструменти управління проектами використовувались в діяльності до карантину. Навіть до моменту оголошення пандемії, наша компанія вже мала в своєму арсеналі цілий ряд сучасних інструментів для організації роботи компанії у віддалений спосіб із можливістю формування аналітики та звітів у різноманітних формах. Тому такий перехід для нас не був неочікуваним.

Одне можу сказати, що час карантину не сприяє розвитку проєктів. Збої глобальних ланцюгів постачань, ускладнення ділових контактів, карантинні урядові обмеження - все це впливає на результативність діяльності в цілому і будівництва, зокрема. Загалом в галузі ВДЕ зараз майже нічого масштабного не будується. І причина цьому не коронавірус, а швидше непрофесійність та безвідповідальність управління цілою енергетичною галуззю і політикою по відношенню до ВДЕ-напряму, зокрема. Втім, не зважаючи на це, ми і надалі працюємо над розробкою та вдосконаленням послуг нашим клієнтам, а також працюємо щодо виходів на нові зовнішні ринки. 

 

Як може вплинути на приєднання проектів ВДЕ до зовнішніх мереж сьогоднішня ситуація з пандемією? Як працюють ОСР та Укренерго у цих умовах?

 

flowaround_leftВолодимир Супрун
комерційний директор EDS Engineering

 

Карантин уповільнив розвиток галузі ВДЕ, але не зупинив її.

Як вам відомо, згідно Закону України, всі терміни звернень за отриманням адміністративних та інших послуг були «заморожені» у зв'язку з карантином та форс-мажорною ситуацією.

Однак в реальності всі служби працюють, хоча і не так інтенсивно, як раніше. Ми спостерігаємо уповільнення всіх процесів узгодження документації в регулюючих органах: НЕК «Укренерго», операторах системи розподілу та інших установах.

Багато співробітників електропередавальних організацій та регулятора працюють з дому, виходячи на роботу один раз в тиждень для підписання документів. Хоч з цієї причини робота і сповільнилась - зараз затримка в середньому складає 5-10 робочих днів, - працівники електропередавальних організацій та ЕДС-ІНЖИНІРИНГ як надійного партнера «зеленої» енергетики роблять все можливе, щоб підключення альтернативних потужностей в нашій країні не зупинилось.

Якщо говорити про роботу будівельних майданчиків і проведення підключень об'єктів до мереж, то всі необхідні процеси там йдуть з дотриманням вимог карантину.

 

За останні роки бурхливого росту ринку СЕС, в Україні розвинувся виробничий сектор, що займається виробництвом обладнання для нових проектів. Як впливає карантин та економічна криза на виконання замовлень компаніями? Яким ви бачите найближче майбутнє цього сектору?

 

flowaround_leftЄвгеній Яременко
СЕО Solar Steelconstruction

 

Минулий 2019 рік був рекордним для нашої компанії як з точки зору виробництва обладнання для сонячних станцій, так і виконання робіт із будівництва СЕС. Восени 2019 року загальний штат наших компаній, зайнятих на виробництві та монтажних роботах складав біля 1000 осіб. За рік сплачено більше 150 млн. грн. податків у міські та державний бюджети України.

Невизначеність парламенту із змінами до основних законів щодо регулюванню ринку ВДЕ, а також перехід до нової моделі ринку вже минулого року негативно вплинули на прогнози щодо розвитку Українського ринку СЕС, вже у грудні місяці ми почали скорочувати обсяги виробництва, і до лютого 2020 скоротили персонал вдвічі. Але ніхто не міг прогнозувати, що обсяги замовлень впадуть в десятки раз.

Крім економічної кризи ти кризи індустрії ВДЕ в України, у березні ми зіткнулись з проблемою світової пандемії коронавірусної інфекції, яка дійшла України. Дякувати Богу, у нас в компанії немає випадків зараження, але на сьогодні активність з боку нових потенційних інвесторів в Україні близька до «нуля» і це не через коронавірус, а через незрозумілі кроки парламенту, профільного міністерства та регуляторів ринку, що фактично зупинило інвестиції в цей сектор в Україні.

На сьогодні у нас є багато замовлень на ринках ЄС, і наші виробництва активно виготовляють продукцію і відвантажують її в Польщу, Угорщину, Німеччину. Коронавірус не є великою перешкодою для цього, але сьогодні ми не можемо повноцінно працювати в цих країнах через закриті кордони і неможливість оформити деякі документи для офіційного працевлаштування людей на наших іноземних представництвах. Тому будівельний напрямок нашої компанії фактично паралізований на невизначений термін.

Сьогодні ні в якому разі не можна руйнувати галузь ВДЕ, яку будували 10 років і яка є самодостатньою, інноваційною, і залучає в країну реальні іноземні інвестиції. Тому якщо в найближчі тижні чиновники і бізнес на дійдуть компромісу – Україна втратить не тільки збудовані активи, а й ділову репутацію і довіру міжнародної спільноти. А такі компанії як наша із виробничого сектору, що займаються виробництвом обладнання для СЕС, зменшяться в рази, або просто перестануть існувати.