Червоні лінії для зеленої енергетики. Чому сповільнюють розвиток великої генерації?

share

Не так давно Юрій Подоляк, директор компанії IKNET, партнера платформи GetMarket, презентував цікаві цифри та думки щодо приєднання об’єктів ВДЕ до енергомережі. Ми вирішили проаналізувати їх, щоб зрозуміти проблематику, та як вона пересікається з тим, що зараз відбувається на українському ринку відновлюваної енергетики. І здається, ми знайшли ще одне пояснення доволі різким діям влади у галузі (крім загрози фінансовій стабільності ринку).

Дані, приведені у цій статті, не є найактуальнішими. Але свою задачу вони виконують – показати тренд. Показати, куди може завести українську енергосистему business as usual.

Встановлена потужність традиційних та зелених об’єктів електрогенерації станом на середину минулого року. Ми бачимо доволі різну ситуацію у регіонах. Переважання традиційних потужностей в одних. Повне забезпечення чистою енергією в інших. Це добре чи погано? Потрібно додавати елементи, щоб пазл почав складатися у чітку картинку.

Другий показник у нашому рівнянні – споживання електроенергії. Тут теж є перекоси, адже потужні промислові центри та великі міста зосереджені не у всіх регіонах України. Додавши їх на карту, ми розуміємо, у яких частинах країни виробництво енергії перевищує споживання, або навпаки.

Третій показник – це скоріше не цифра, а правило гри. Оператори мереж, що видають технічні умови для проектів відновлюваної енергетики, фактично не мають права не видати їх. Тому кількість перспективних потужностей ВДЕ значно перевищує реальні темпи їх реалізації. У той же час, можливість приєднання будь-якої нової станції необхідно оцінювати, враховуючи всі існуючі об’єкти та попередньо видані техумови.

Додаємо на карту з існуючою відновлюваною генерацією та навантаженням перспективні об’єкти генерації (які, ще раз наголошуємо, мають повне право бути приєднаними до мережі).

Блакитні бокси означають дефіцит зеленої генерації (враховуючи діючі і перспективні потужності), відносно рівня споживання енергії. Це регіони, де перспективи розвитку ВДЕ є високими з точки зору навантаження цих потужностей на мережі.

Червоні бокси – зелена генерація, враховуючи перспективу на найближчі роки, перевищує споживання. На практиці це означає, що у нових об’єктів ВДЕ можуть виникати проблеми з видачою енергії в мережу через вимушені обмеження з боку оператора. Подібні випадки вже були цієї зими, і їх частота може значно зрости навесні.

Але і це ще не повна картина. Залишається останній елемент, який варто додати на карту. Традиційна генерація є і найближчим часом буде частиною енергосистеми. Так, ми декларуємо 70% відновлюваної енергетики в Україні до 2050 року. Але енергомережа має працювати тут і зараз, живлячи нашу економіку, даючи нам комфорт і можливість поширювати цю статтю у Фейсбуці.

Пазл склався. Він говорить нам про те, що враховуючи діючі потужності традиційної та відновлюваної енергетики, енергомережі більшості регіонів технічно не зможуть прийняти нові об’єкти генерації, для яких вже видані технічні умови. Цього достатньо, щоб задуматися про зміну умов гри у секторі, який, здається, має вірогідність вийти з-під контролю та поставити під загрозу стабільність енергоринку.

Наша енергосистема стоїть перед найбільшим викликом та водночас новими можливостями. Ми маємо зберегти її фінансову та фізичну сталість, одночасно дотримуючись зобов’язань України щодо переходу до чистої енергетики. Це вимагатиме від держави рішучих кроків щодо розвитку маневрових потужностей, запуску аукціонів для нових об’єктів ВДЕ, чіткого плану дій щодо виведення з експлуатації старих атомних та вугільних енергоблоків, та скорішого приєднання до ENTSO-E.

Який висновок слід зробити інвесторам в українську відновлювану енергетику?

Однозначно, зупиняти інвестиції – передчасно. Ми не показуємо ситуацію на зараз. Ми хочемо дати краще розуміння процесів, що відбуваються у галузі, та допомогти прийняти краще рішення щодо майбутніх інвестицій. Далеко не всі проекти у «червоних» регіонах втрачають свою перспективу. Девелопери, які отримали погодження технічних умов в ОСП та ОСР, та зробили аналіз приєднання до мережі, мають вищі шанси на успішні інвестиції.

Зараз як ніколи важливе значення у девелопменті проектів мають якісні юридичні та технічні due diligence, аналіз виданих технічних умов та ризиків обмеження генерації енергії для конкретних проектів. Інвестори та девелопери, що відповідально підійдуть до цих питань, зможуть відсіяти неякісні та ризиковані проекти, і зрештою успішно інвестувати у чисту енергетику.