Найважливіше про майбутні аукціони для відновлюваної енергетики

share

Віталій Радченко, партнер і координатор практики Енергетики та Проектів в київському офісі CMS Cameron McKenna, пояснює основні моменти нової системи державної підтримки для проектів відновлюваної енергетики, що вступить у силу з початку наступного року.

25 квітня 2019 року парламент України затвердив проект закону "Про внесення деяких змін до законів України щодо забезпечення конкурентних умов для виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії" № 8449-д ("Закон"), який вимагає впровадження схеми аукціону квот – замість зеленого тарифу – починаючи з 2020 року.

За цією системою державна підтримка надаватиметься за схемою аукціону квот шляхом гарантованого придбання всієї електроенергії, виробленої за проектом відновлюваних джерел енергії в межах квоти, придбаної на аукціоні за встановленим фіксованим тарифом.

З метою впровадження цієї схеми 22 серпня 2019 року Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (“MEВП”) розповсюдило коментарі для зацікавлених сторін щодо проекту Порядку проведення аукціонів квот підтримки (“Порядок проведення”) Та Постанову Кабінету Міністрів України (“КМУ”), яка його затверджує.

Нижче ми надаємо наш короткий підсумок Порядку проведення:

 

 1. ПІДХІД ДО ВСТАНОВЛЕННЯ АУКЦІОНІВ

1.1 Прийняття річних квот підтримки

1.1.1 Розмір річних квот підтримки з розподілом на окремі види альтернативної енергії на наступні п’ять років та графік аукціонів квот підтримки ("Аукціони") приймаються рішеннями КМУ до 1 грудня кожного року.

1.1.2 Проект цього рішення готується МЕВП щорічно до 31 жовтня на підставі пропозицій оператора системи передачі (Укренерго) та Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України. Кінцевий термін підготовки пропозицій оператора системи передачі та Державного агентства з питань енергоефективності та енергозбереження України – 15 вересня щороку.

1.1.3 Крім того, КМУ також може запропонувати земельні ділянки з технічними умовами для підключення до мережі в межах річної квоти підтримки або додаткової квоти підтримки для певних технологій ВДЕ. Аукціони із земельними ділянками будуть ініційовані на основі плану розвитку системи передачі України на найближчі 10 років та пріоритетів енергоефективності. Перед проведенням аукціонів із земельними ділянками слід здійснити наступні кроки:

 1. MEВП публікує повідомлення на веб-сайті або надсилає лист безпосередньо державним органам чи/та місцевим органам влади з пропозиціями виділити земельні ділянки під будівництво ВДЕ технологій;

 2. державні установи та/або місцеві органи влади розробляють земельну документацію та реєструють право власності на землю у Реєстрі прав власності;

 3. державні органи та/або органи місцевого самоврядування подають MEВП інформацію щодо земельних ділянок для аукціонів; і

 4. MEВП узгоджує технічні умови технологій ВДЕ та технічні умови для підключення до мережі з оператором системи передачі (Укренерго) та/або операторами системи розподілу.

1.2 Платформа для аукціонів

1.2.1 Усі аукціони проводяться в електронній торговій системі ("EТС"). Вся інформація в ЕТС буде українською. Відповідно до проекту Постанови КМУ Prozzoro.Sales буде обраний адміністратором електронної торгової системи.

1.2.2 Доступ до ЕТС надаватимуть оператори електронної платформи ("Оператори"). Ми розуміємо, що це різні веб-сайти, які надають доступ до системи Prozorro.Sales. Операторів буде обрано відповідно до Порядку вибору операторів електронних платформ для проведення аукціонів. Серед інших вимог до Операторів встановлені такі вимоги:

 1. досвід проведення електронних аукціонів у ЕТС протягом не менше 1 року із загальною сумою вартості аукціону не менше 50 млн. грн. (приблизно 2 млн. дол. США); і

 2. не менше 5 працівників.

1.2.3 Державне підприємство "Гарантований покупець" ("Гарантований покупець") укладе договір на проведення аукціонів з Оператором на основі шаблонного договору, затвердженого КМУ.

 

2. ПРОВЕДЕННЯ АУКЦІОНІВ

2.1 Підготовка аукціону

2.1.1 Гарантований покупець оголошує аукціон на ЕТС та на своєму власному веб-сайті.

2.1.2 Аукціон повинен бути проведений не раніше 20 та не пізніше 60 днів після опублікування оголошення.

2.1.3 Оголошення, серед іншого, повинно містити:

 1. інформація про лот (кількість квоти для кожного відновлюваного джерела енергії ("ВДЕ") або просто загальна кількість квоти у випадку аукціону з нейтральною технологією);

 2. деталі аукціону (дата та час проведення аукціону, термін подання заявок); і 

 3. умови участі в аукціоні (шаблон PPA, максимальна цінова пропозиція учасника та перелік необхідних документів).

2.1.4 Потенційні заявники для участі в аукціоні повинні зареєструватися та подати заявку через платформу Оператора.

2.1.5 Заявка, серед іншого, повинна містити:

 1. запропонована потужність проекту (не вище потужності, зазначеної у договорі про приєднання відповідного проекту, який був виконаний заявником до аукціону), і

 2. цінова пропозиція (для вітрової та сонячної енергії – не вище відповідного зеленого тарифу на проекти, введені в експлуатацію станом на дату аукціону (поступово знижується до 1 січня 2025 р.)) та для інших ВДЕ технологій (малі гідро, біогаз та біомаса, геотермальні) – не вище зеленого тарифу на проекти з біомаси, введені в експлуатацію з 1 січня 2020 року (123,86 євро за МВт-год).

2.1.6 Учасник подає одну заявку стосовно кожного проекту.

2.1.7 До заявки додаються наступні документи:

 1. невідклична банківська гарантія учасника аукціону (у розмірі 5 євро за 1 кВт тривалістю принаймні 50 робочих днів після дати аукціону);

 2. копія документів, що підтверджують право власності або землекористування;

 3. копія договору про приєднання; і

 4. корпоративні документи (витяг з реєстру компанії, документи щодо керівних органів заявника та пов’язаних з ними сторін).

2.1.8 Заявка та подані документи можуть бути змінені заявником до граничного строку подання заявок.

2.1.9 Гарантований покупець не може вимагати від учасника жодних інших документів. Оператор перевіряє, чи відповідає інформація, подана заявником, інформації у відповідному реєстрі компаній та може відмовити від участі в Аукціоні у разі будь-яких розбіжностей. Інша інформація не перевіряється Оператором з метою конфіденційності під час аукціону.

2.1.10 Гарантований покупець має право скасувати аукціон до граничного терміну подання заявок. Порядок проведення не уточнює підстав для такого скасування.

2.2 Проведення аукціону та вибір переможця

2.2.1 Аукціон розпочинається автоматично в ЕТС в час і дату, зазначені в оголошенні, якщо було подано щонайменше дві заявки.

2.2.2 ЕТС надає учасникам 10 хвилин знизити цінові пропозиції після початку аукціону.

2.2.3 Після закінчення вищезгаданих 10 хвилин ЕТС класифікує учасників за ціною від найнижчої до найвищої. У разі однакової ціни перемагає учасник, який подав свою заявку раніше.

2.2.4 Протоколи результатів аукціону формуються та публікуються в день проведення відповідного аукціону. EТС також розкриває всіх учасників та подану ними інформацію.

2.2.5 Гарантований покупець переглядає протоколи результатів аукціону, заявки та документи, подані всіма учасниками Аукціону протягом 10 робочих днів після дати проведення аукціону. На підставі цього огляду Гарантійний покупець може дискваліфікувати будь-якого учасника з наступних причин:

 1. учасник подав неповну або некоректну інформацію чи документи;

 2. подана заявка чи документи не відповідають вимогам Порядку проведення, а саме:

         (i) проект вже набув підтримки через зелений тариф або Аукціони;

         (ii) заявник подав кілька заявок стосовно одного проекту;

    (iii) потужність, заявлена в заявці, перевищує фактичну потужність проекту;

     (iv) цінова пропозиція заявника вище максимальної, встановленої в оголошенні про відповідний Аукціон; і

    (v) сума та строк дії банківської гарантії не відповідають вимогам Порядку проведення;

(c) учасник протягом року до Аукціону відмовився підписувати протокол про результати Аукціону або виконувати PPA з Гарантованим покупцем;

           (d) учасник не розголошував інформацію про своїх бенефіціарів;

           (e) до учасника застосовуються українські санкції; і

      (f) учасник сам або разом з іншими учасниками, з якими він має однакових бенефіціарів (контролерів), придбав понад 25% річної квоти.

2.2.6 Після перегляду Гарантованого покупця певні учасники можуть бути дискваліфіковані, і в результаті ЕТС автоматично відображає результати такого перегляду та дискваліфікації, публікуючи оновлені протоколи про результати аукціону. На основі такої ревізії встановлюються переможці аукціону серед решти учасників, які оцінюються за ціновою пропозицією від найнижчої до найвищої (включаючи тих, хто не був серед переможців до остаточного перегляду Гарантованим покупцем).

2.2.7 Зверніть увагу, що загальна сума розподіленої квоти не може перевищувати 80% потужностей проектів, запропонованих заявниками, які не були дискваліфіковані.

2.2.8 Наприклад, якщо нейтральна квота на технологію ВДЕ становить 100 МВт, а потужність проектів заявників, які не були дискваліфіковані, також становить 100 МВт, лише 80 МВт квоти буде розподілено між заявниками, класифікованими відповідно до цінових пропозицій від найнижчої до найвищої. Нерозподілена сума квоти може бути розподілена на наступних аукціонах за рішенням КМУ.

 

3. ВИКОНАННЯ PPA З ПЕРЕМОЖЦЕМ АКЦІОНУ

3.1 Переможець аукціону повинен протягом 15 робочих днів після опублікування нових протоколів результатів аукціону підписати відповідні протоколи та виконати PPA з Гарантованим покупцем.

3.2 Для того, щоб виконати PPA, переможець аукціону, серед іншого, повинен подати наступні документи Гарантованому покупцеві:

3.2.1 завірені друковані копії документів, поданих для участі в Аукціоні;

3.2.2 безповоротну банківську гарантію переможця аукціону (у розмірі 15 євро за 1 кВт протягом тривалості будівництва Проекту згідно PPA (2 роки для сонячної енергії та 3 роки для вітрової); та

3.2.3 документи, що підтверджують сплату комісії Оператору (1 євро за 1 кВт).

3.3 Гарантований покупець може відмовитись укласти PPA з переможцем аукціону на тих же підставах, що і для дискваліфікації учасників Аукціону.

3.4 У випадку, якщо переможець відмовиться підписувати протокол результатів Аукціону або у разі відмови або переможцем або Гарантованим покупцем (виходячи з підстав, встановлених для дискваліфікації учасників Аукціонів) виконувати PPA, Гарантований Покупець готує та публікує в ЕТС відповідне оголошення, ЕТС автоматично поширює квоту такого переможця між учасниками з наступними ціновими пропозиціями, а переможець (який відмовився підписувати протокол або виконувати PPA) втрачає свою банківську гарантію. PPA з новими переможцями має бути оформлено та опубліковано протягом 30 робочих днів після Аукціону.

3.5 Якщо потужність проекту нового переможця лише частково покрита розподіленою квотою, відповідний новий переможець на 30-й робочий день після Аукціону отримає статус умовного переможця, і останній може протягом наступних 5 робочих днів прийняти або відхилити часткове покриття квотою свого проекту.

3.6 Гарантований покупець протягом 20 робочих днів після виконання PPA з переможцями Аукціону, але не пізніше 60 робочих днів після аукціону подає до MEВП звіт про результати Аукціону та розподілені квоти.