Найважливіше про майбутні аукціони для відновлюваної енергетики (оновлено)

share

Віталій Радченко, партнер і координатор практики Енергетики в київському офісі CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang, пояснює останні оновлення запропонованої нової системи надання державної підтримки для проектів відновлюваної енергетики за допомогою аукціонів, проведення яких очікується у наступному році (згідно з проектом Порядку проведення аукціонів з розподілу квот підтримки, опублікованим для публічного обговорення 10 жовтня 2019 року).

25 квітня 2019 року парламент України затвердив проект закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії" № 8449-д ("Закон"), який передбачає впровадження системи розподілу квот підтримки за допомогою аукціону – замість зеленого тарифу – починаючи з 2020 року.

За цією системою, державна підтримка надаватиметься через аукціони з розподілу квот підтримки шляхом гарантованого викупу за встановленим фіксованим тарифом всього обсягу електричної енергії відпущеної  виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії в межах квоти, придбаної на аукціоні.

З метою впровадження цієї системи 22 серпня 2019 року Міністерство енергетики та вугільної промисловості України розповсюдило для надання коментарів від зацікавлених сторін проект Порядку проведення аукціонів з розподілу квот підтримки (“Порядок проведення”) та Постанову Кабінету Міністрів України (“КМУ”), яка його затверджує. 10 жовтня 2019 року, Міністерство Енергетики та захисту навколишнього середовища (“МЕЗНС”)1, опублікувало на своєму веб-сайті Порядок проведення для публічного обговорення (яке проводилося до 4 листопада 2019 року).

 

Нижче ми надаємо наш короткий огляд Порядку проведення.

 

1.            ПІДХІД ДО ВСТАНОВЛЕННЯ АУКЦІОНІВ

 

1.1       Затвердження річних квот підтримки

1.1.1   Розмір річних квот підтримки з розподілом на окремі види альтернативних джерел енергії на наступні п’ять років та графік аукціонів з розподілу квот підтримки ("Аукціони") приймаються рішеннями КМУ до 1 грудня кожного року.

1.1.2   Проект цього рішення готується МЕЗНС щорічно до 31 жовтня на підставі пропозицій оператора системи передачі (Укренерго) та Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України. Кінцевий термін підготовки пропозицій оператором системи передачі та Державним агентством з питань енергоефективності та енергозбереження України – 15 вересня кожного року.

1.1.3   Крім того, КМУ також може запропонувати земельні ділянки з технічними умовами для підключення до мережі в межах річної квоти підтримки або додаткової квоти підтримки для певних технологій альтернативних джерел енергії (“АДЕ“). Аукціони із земельними ділянками будуть ініційовані на основі плану розвитку системи передачі України на найближчі 10 років та пріоритетів щодо енергоефективності. Перед проведенням Аукціонів із земельними ділянками здійснюються наступні кроки:

         (a)  MEЗНС публікує повідомлення на веб-сайті або надсилає лист безпосередньо органів державної влади чи/та органам місцевого самоврядування з пропозиціями виділити земельні ділянки під будівництво проектів відновлювальної енергетики;

         (b)  органи державної влади чи/та органи місцевого самоврядування документації із землеустрою  та реєструють земельну ділянку у Реєстрі речових прав нерухоме майно;

         (c)   органи державної влади чи/та органи місцевого самоврядування подають MEВП інформацію щодо земельних ділянок для Аукціонів; і

         (d)  MEЗНС узгоджує технічні параметри проекту відновлювальної енергетики та технічні умови на приєднання до мереж з оператором системи передачі (Укренерго) та/або операторами системи розподілу та розрахунок орієнтовної вартості приєднання.

1.2       Майданчик для Аукціонів

1.2.1  Усі Аукціони проводяться в електронній торговій системі ("EТС"). Вся інформація в ЕТС буде українською (крім оголошень про проведення Аукціонів, які завантажуються в ЕТС також англійською мовою). Відповідно до проекту Постанови КМУ Prozzoro.Sales буде обраний адміністратором електронної торгової системи.

1.2.2  Доступ до ЕТС надаватимуть оператори авторизованих електронних майданчиків ("Оператори"). Ми розуміємо, ними є різні веб-сайти, які надають доступ до системи Prozorro.Sales. Операторів буде обрано відповідно до Порядку вибору операторів авторизованих електронних майданчиків для проведення Аукціонів. Серед інших вимог до Операторів встановлені такі вимоги:

        (a)         досвід проведення електронних Аукціонів у ЕТС протягом не менше 1 року із загальною сумою вартості Аукціонних транзакцій не менше 50 млн. грн. (приблизно 2 млн. дол. США); і

        (b)         не менше 5 працівників.

1.2.3    Державне підприємство "Гарантований покупець" ("Гарантований покупець") укладе договір на проведення Аукціонів з Оператором на основі типового договору, затвердженого КМУ.

2.             ПРОВЕДЕННЯ АУКЦІОНІВ

2.1        Підготовка Аукціону

2.1.1    Гарантований покупець оголошує Аукціон на ЕТС та на своєму власному веб-сайті.

2.1.2     Аукціон повинен бути проведений не раніше 20 та не пізніше 60 днів після опублікування оголошення.

2.1.3     Оголошення, серед іншого, повинно містити:

          (a)      інформація про лот (розмір квоти для кожного АДЕ або просто загальний розмір квоти для технологічно нейтральних Аукціонів);

          (b)      деталі Аукціону (дата та час проведення Аукціону, термін подання заяв); і

          (c)      умови участі в Аукціоні (типовий договор купівлі-продажу, максимальний розмір цінової пропозиції учасника та перелік необхідних документів).

2.1.4     Потенційні заявники для участі в Аукціоні повинні зареєструватися та подати заявку через майданчик Оператора.

2.1.5     Заява, серед іншого, повинна містити:

          (a)       запропонована потужність проекту (не може перевищувати величину потужності відповідного проекту відповідно до договору про приєднання об’єкта електроенергетики, який був укладений заявником до Аукціону), і

          (b)       цінова пропозиція (для вітрової та сонячної енергії – не вище відповідного зеленого тарифу для проектів, введених в експлуатацію станом на дату Аукціону (який поступово знижується до 1 січня 2025 р.)) та для інших АДЕ технологій (малі гідро, біогазові та біомасові, геотермальні електростанції) – не вище зеленого тарифу на проекти з біомаси, введені в експлуатацію з 1 січня 2020 року (123,86 євро за МВт-год).

2.1.6      Учасник подає одну заяву стосовно кожного проекту.

2.1.7     До заяви додаються наступні документи:

          (a)        невідклична банківська гарантія учасника Аукціону (у розмірі 5 євро за 1 кВт тривалістю принаймні 50 робочих днів після дати Аукціону);

          (b)        копії документів, що підтверджують право власності чи користування земельною ділянкою;

          (c)       копія договору про приєднання; і

          (d)     корпоративні документи (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, документи щодо про органи управління заявника та пов’язаних з ними осіб).

2.1.8     Заява та подані документи можуть бути змінені заявником до граничного строку подання заявок.

2.1.9     Гарантований покупець не може вимагати від учасника жодних інших документів. Оператор перевіряє, чи відповідає інформація, подана заявником, інформації у відповідному реєстрі компаній та може відмовити від участі в Аукціоні у разі будь-яких розбіжностей. Інша інформація не перевіряється Оператором з метою забезпечення конфіденціальності під час Аукціону.

2.1.10  Гарантований покупець має право скасувати Аукціон до до моменту його завершення, у разі: (1) скасування або внесення змін до рішення КМУ щодо встановлення квот підтримки та графіку Аукціонів на відповідний рік; та (2) виникнення непередбачуваних технічних чи програмних неполадок, що унеможливлюють роботу ЕТС та проведення Аукціонів.

2.2          Проведення Аукціону та вибір переможця

2.2.1     Аукціон розпочинається автоматично в ЕТС в час і дату, зазначені в оголошенні, якщо було подано щонайменше дві заяви.

2.2.2     ЕТС надає учасникам 10 хвилин знизити цінові пропозиції після початку Аукціону.

2.2.3     Після закінчення вищезгаданих 10 хвилин ЕТС розміщує учасників за ціною від найнижчої до найвищої. У разі однакової ціни перемагає учасник, який подав свою заявку раніше.

2.2.4     Протоколи про результати Аукціону формуються та публікуються в день проведення відповідного Аукціону. EТС також розкриває всіх учасників та подану ними інформацію після закінчення вищезгаданих 10 хвилин.

2.2.5     Гарантований покупець перевіряє протоколи результатів Аукціону, заявки та документи, подані всіма учасниками Аукціону протягом 10 робочих днів після дати проведення Аукціону. На підставі цієї перевірки Гарантійний покупець може дискваліфікувати будь-якого учасника з наступних причин:

         (a)      учасник подав неповну або недостовірну інформацію чи документи;

         (b)      подана заява чи документи не відповідають вимогам Порядку проведення, а саме:

         (i)        проект вже набув підтримки за зеленим тарифом або Аукціонами;

         (ii)       заявник подав кілька заяв стосовно одного проекту;

         (iii)      потужність, заявлена в заяві, перевищує фактичну потужність проекту;

         (iv)      цінова пропозиція заявника вище максимальної, встановленої в оголошенні про відповідний Аукціон; та

         (v)        сума та строк дії банківської гарантії не відповідають вимогам Порядку проведення;

         (c)        учасник протягом року до Аукціону відмовився підписати протокол про результати Аукціону або укласти договір купівлі-продажу з Гарантованим покупцем;

         (d)        учасник не розкрив інформацію про кінцевих бенефіціарних власників;

         (e)        до учасника застосовуються українські санкції; та

         (f)         учасник сам або разом з іншими учасниками, з якими він має однакових бенефіціарних власників (контролерів), набув право більш як на 25 відсотків обсягу річної квоти.

2.2.6    Після перевірки Гарантованим покупцем певні учасники можуть бути дискваліфіковані, і в результаті ЕТС автоматично відображає результати такої перевірки та дискваліфікації, публікуючи оновлені протоколи про результати Аукціону. На основі такої зміни встановлюються переможці Аукціону серед решти учасників, які розміщаються за ціновою пропозицією від найнижчої до найвищої (включаючи тих, хто не був серед переможців до остаточної  перевірки Гарантованим покупцем).

2.2.7   Зверніть увагу, що загальний обсяг розподіленої квоти не може перевищувати 80% потужностей проектів, запропонованих заявниками, які не були дискваліфіковані.

2.2.8   Наприклад, якщо технологічна нейтральна становить 100 МВт, а потужність проектів заявників, які не були дискваліфіковані, також становить 100 МВт, лише 80 МВт квоти буде розподілено між заявниками, розміщеними відповідно до цінових пропозицій від найнижчої до найвищої. Нерозподілений обсяг квоти може бути розподілений на наступних Аукціонах за рішенням КМУ.

3.             УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРУ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ З ПЕРЕМОЖЦЕМ АКЦІОНУ

3.1         Переможець Аукціону повинен протягом 15 робочих днів після опублікування нових протоколів про результати Аукціону підписати відповідні протоколи та укласти Договір купівлі-продажу з Гарантованим покупцем

3.2         Для того, щоб укласти Договір купівлі-продажу, переможець Аукціону, серед іншого, повинен подати наступні документи Гарантованому покупцеві:

3.2.1    документи завантажені у ЕТС для участі в Аукціоні;

3.2.2  безвідкличну банківську гарантію переможця Аукціону (у розмірі 15 євро за 1 кВт протягом тривалості будівництва Проекту згідно з Договором купівлі-продажу (2 роки для сонячної енергії та 3 роки для вітрової); та

3.2.3    документи, що підтверджують сплату винагороди Оператору (1 євро за 1 кВт).

3.3         Гарантований покупець може відмовитись від укладення Договору купівлі-продажу з переможцем Аукціону на тих же підставах, що і для дискваліфікації учасників Аукціону.

3.4         У випадку, якщо переможець відмовиться підписувати протокол про результати Аукціону або у разі відмови або переможцем або Гарантованим покупцем (виходячи з підстав, встановлених для дискваліфікації учасників Аукціонів) укласти Договір купівлі-продажу, Гарантований Покупець готує та публікує в ЕТС відповідне оголошення, ЕТС автоматично розподіляє квоту такого переможця між учасниками з наступними ціновими пропозиціями, а переможець (який відмовився підписувати протокол або укласти Договір купівлі-продажу) втрачає свою банківську гарантію. Договір купівлі-продажу з новими переможцями має бути укладений та опублікований протягом 29 робочих днів після Аукціону.

3.5        Якщо потужність проекту нового переможця лише частково покривається розподіленою квотою, відповідний новий переможець на 30-й робочий день після Аукціону отримає статус умовного переможцята останній може протягом наступних 5 робочих днів прийняти або відхилити часткове покриття квотою свого проекту.

3.6         Гарантований покупець протягом 15 робочих днів після укладення Договорів купівлі-продажу з переможцями Аукціону, але не пізніше 60 робочих днів після Аукціону подає до MEЗНС звіт стосовно результатів проведення Аукціону на квоти підтримки.

 

______________________________

 1 29 серпня 2019 на базі МЕВП та Міністерства екології створено Міністерство енергетики та захисту довкілля України