(недо)Меморандум. Точка кипіння сонячної енергетики

share

У ході переговорів щодо вирішення кризової ситуації в енергетиці, інвестори у ВДЕ вже отримали від уряду України сценарії “Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики в Україні”. 

Цього документу чекали більше ніж півроку. Він має зафіксувати шляхи вирішення проблем та конфліктів, які загрожують не тільки галузі ВДЕ, а й стабільній роботі всієї енергосистеми. Водночас, меморандум має містити напрацьовані КОМПРОМІСНІ рішення, погоджені з усіма учасниками процесу.

Тим часом, діалог, що відбувся 14 травня з деякими обраними інвесторами, проходив більше у ключі «ми порадились, і я вирішив».

Запропонований Меморандум про взаєморозуміння між державою та інвесторами передбачає досить дивне поняття компромісу, фактично нівелюючи існуюче міжнародне та державне право, та змушуючи інвесторів добровільно відмовитись від значної частки прибутків, а також від права боротися в судах та арбітражах.

Варто згадати, що для стимулювання досягнення такого «компромісу» чиновники вдалися до наступних заходів: 

 • Категорично та принципово не сплачувати за поставлену «зеленими» електроенергію: березень - заборгованість 87% оплат, квітень – заборгованість 95% оплат.
 • Обраним для «діалогу» учасникам ринку було запропоновано підписати Меморандум про взаєморозуміння, в якому держава вчергове міфічно гарантує погасити борги протягом наступних 18 місяців, а також провадити першочергові виплати підписантам Меморандуму, що погодилися на «добровільну» реструктуризацію пониження тарифу.
 • Відмова від будь-якої оплати виробленої електроенергії виглядає стратегічним рішенням уряду з метою довести виробників «зеленої» електричної енергії до банкрутства, і таким чином примусити їх згодитись на «добровільну» реструктуризацію виключно на умовах держави. 

Фактично уряд планує в односторонньому порядку змінити законодавство, яке саме й гарантувало відповідні правила гри, та мало основну роль в прийнятті рішення інвестувати у «зелену» енергетику в Україні. 

Усі сценарії, що пропонуються на даний момент, є фактично є “примушуванням до миру”.

Жоден з них не призводить до вирішення проблеми дефіциту Гарантованого покупця. Він або продовжуватиме зростати, або знижується, але не набагато.

Кожен з них передбачає значне зниження зеленого тарифу для вже працюючих проектів. При цьому, не передбачається продовження строку його дії, як обговорювалося раніше. Це мало б зменшити фінансове навантаження на Гарантованого покупця зараз, водночас компенсуючи низький тариф пізніше.

Кожен сценарій у короткий термін вводить відповідальність за небаланси для виробників ВДЕ. При цьому, в Україні наразі немає можливості ефективно і точно прогнозувати погодні умови, та відповідно виробництво енергії на об’єктах. Взамін, влада обіцяє “проаналізувати та узгодити план удосконалення технології прогнозування погодних умов та прогнозування виробництва електричної енергії відновлюваними джерелами енергії” у невизначені терміни та на незрозумілих умовах. У будь-якому разі, така жорстка зміна умов роботи зробить багато проектів нежиттєздатними. 

Крім того, зазнають збитків і компанії, що зараз займаються розвитком нових проектів, і які вже вклалися у девелопмент та будівництво.

При цьому, такі умови пропонуються владою інвесторам, будучи підкріплені “стимулами”. Вони не залишають операторам ВДЕ іншого вибору, крім прийняття її вимог. Держава фактично відмовляється від наданих раніше гарантій для всіх станцій, які не приймуть нові умови.

Наприклад, зміни до законів, що зобов'язують здійснювати оплату виробникам ВДЕ, які погодились на умови добровільної реструктуризації з пріоритетом, у порівнянні з платіжними зобов’язаннями перед іншими виробниками ВДЕ. 

Українська влада також обіцяє розглянути питання перегляду тарифу НЕК “Укренерго” на передачу електричної енергії з метою забезпечення поточної оплати саме тим виробникам ВДЕ, які приймуть умови добровільної реструктуризації «зелених» тарифів. 

Меморандум фіксує повну відповідальність за небаланси для компаній, що не прийняли умови реструктуризації, вже з 2020 року. Даючи при цьому відстрочку лише у 2 роки тим, хто її прийняв.

У всіх трьох сценаріях Україна зазнає втрат від судових позовів. Так як багато учасників ринку ВДЕ підуть добиватися відшкодування збитків в міжнародних арбітражах, на яке вони мають повне право.

У результаті, Україна може зазнати збитків для репутації інвестиційного клімату. За нашою країною може закріпитися репутація держави, що не дотримується власних зобов'язань. Нагадаю, Україна є стороною низки міжнародних договорів, що стосуються енергетики, а також захисту інвестицій, зокрема, Договору до Енергетичної Хартії. 

Тому інвестори ВДЕ пропонують свій варіант вирішення цього питання. Платформа GetMarket, у свою чергу, підтримує ці умови.

 • Скорочення ЗТ для станцій, введених в експлуатацію після 01.01.2017:
  - на 15% для СЕС потужністю більше 10 МВт
  - на 10% для СЕС потужністю до 10 МВт
  - на 10% для ВЕС
  Для СЕС, запущених після 01.01.2020, скорочення ЗТ на 15%
 • Продовження дії ЗТ на 5 років
 • Зростання відповідальності за небаланси на 10% щорічно

Ці умови дозволять зменшити дефіцит Гарантованого покупця, але при цьому і набагато зменшити втрати інвесторів. Ми, скоріше всього, оминемо небезпеку величезних втрат держави від судових позовів з боку виробників ВДЕ, та зможемо зберегти нашу міжнародну репутацію та інвекстиційний клімат.

Звичайно, компанії-інвестори розуміють ситуацію, що склалася на сьогодні в енергетиці, що існує і продовжує збільшуватися дефіцит коштів. Але якби держава намагалася б вести переговори, виступати не з позиції сили, а з позиції пошуку взаємовигідного рішення - це можна було б назвати цивілізованим діалогом.

Якщо ж криза не буде вирішена цивилізованими методами, а держава й надалі виступатиме з позиції ультиматумів до інвесторів, то державу очікують судові позови, які в будь-якому випадку приведуть до виплати всіх боргів, відсотків та покритття збитків  інвесторам, та відсутності  просування вперед у питанні енергетичної незалежності.

 

Максим Бабаєв
CEO платформи GetMarket