Нова доповідь про майбутнє сонячної енергетики від IRENA

share

Міжнародне агентство з відновлюваної енергетики (IRENA) опублікувало доповідь «Майбутнє сонячної фотоелектричної енергетики: розвиток, інвестиції, технології, інтеграція в енергосистеми і соціально-економічні аспекти». У доповіді розглядаються два варіанти подальшого розвитку енергетичного сектора. Перший ґрунтується на поточній політичній кон'юнктурі (Reference Case), а другий на цілеспрямованій політиці утримання глобального потепління на рівні нижче 2 градусів до 2050 року (REmap Case).

Сонячна енергетика буде грати центральну роль в енергетичному переході в обох сценаріях, проте в сценарії REmap для реалізації кліматичних цілей, встановлених в Паризькій угоді, значне зростання фотоелектричної генерації до 2050 року особливо необхідне. Розширення сонячної енергетики за сценарієм REmap може привести до скорочення викидів на 4,9 гігатонн CO2 до 2050 року, що складе близько 21% від загального зниження.

 

 

 

IRENA також очікує, що сонячна енергетика на той час стане другим за величиною джерелом електроенергії у світі після вітроенергетики і буде виробляти близько 25% електроенергії. Для цього необхідне збільшення встановленої потужності з 480 гігават в кінці 2018 року (за статистикою IRENA) до 2840 гігават до 2030 року. До 2050 року сонячна енергетика має зрости до 8519 гігават, що в 18 разів більше, ніж сьогодні.

Такий результат може бути досягнутий при збільшенні темпів будівництва сонячних потужностей до 270 ГВт на рік до 2030 р і до 372 ГВт до 2050 р. Для порівняння, за прогнозом МЕА, в 2019 році сонячна енергетика зросте на 114 ГВт.

 

IRENA очікує, що до 2050 року Азія займе більше 50 відсотків світового ринку сонячної енергетики, Північна Америка - 20 відсотків, а Європа - 10 відсотків. Щорічні інвестиційні витрати на фотоелектричні системи оцінюються приблизно в 192 мільярди доларів США в 2050 році. У 2018 році вони становили 114 мільярдів доларів Відносно невелике зростання інвестицій при значному збільшенні щорічного будівництва сонячних потужностей пояснюється подальшим зниженням вартості технологій.

IRENA прогнозує подальше і істотне зниження витрат на сонячні системи протягом наступних трьох десятиліть, що зробить їх ще більш конкурентоспроможними. До 2030 року капітальні витрати можуть знизитися до 340-834 доларів за кіловат встановленої потужності, а до 2050 року - до 165-481 доларів за кіловат. Для порівняння, в 2018 році середні капітальні витрати становили 1210 доларів за кіловат. Приведена вартість електроенергії (LCOE) знизиться з нинішніх 8,5 центів за кіловат-годину до 2-8 центів до 2030 року. При цьому наголошується, що ціни, зафіксовані на аукціонах в сонячній енергетиці в поточному році, вказують, що в наступному році сонячна енергія зможе генеруватися за ціною 4,8 цента за кВт*год (середньосвітовий рівень).

«Нещодавні рекордно низькі ціни за результатами аукціонів в сонячній енергетиці в Абу-Дабі, Чилі, Дубаї, Мексиці, Перу і Саудівської Аравії показали, що LCOE в розмірі 0,03 долара США / кВт*год можлива в різних національних умовах», - сказано в доповіді.

На 2050 рік IRENA очікує, що LCOE буде перебувати в інтервалі 1,4-5 центів за кіловат-годину для сонячної енергії. З падінням витрат, будівництво фотоелектричних систем, що фінансуються за допомогою прямих договорів купівлі-продажу електроенергії (PPA), буде ставати все більш і більш привабливим, що в цілому матиме позитивний вплив на ринок.

Агентство очікує, що на великомасштабні проекти припадатиме близько 60% від загальної встановленої потужності фотоелектричних систем в світі до 2050 року. Що стосується технологічного розвитку, IRENA вважає, що класичні фотоелектричні технології будуть залишатися рушієм ринку в найближчі роки. Тандемні і перовскітові технології, навпаки, все ще потребують часу для вдосконалення. У доповіді IRENA також прогнозується, що кількість робочих місць в сонячній енергетиці в усьому світі, зросте з нинішніх 3,6 мільйонів до 11,7 мільйонів у 2030 році та до 18,7 мільйонів в 2050-му.