Сергій Шакалов: "На даний момент, державні інститути не готові розвивати відновлювані джерела енергії"

share

Платформа GetMarket взяла інтерв'ю у Сергія Шакалова, СЕО групи компаній KNESS, одного з лідерів українського ринку сонячної енергетики. Говорили про тренди української енргетики, реакцію компаній на кризу, пандемію та зміни у законодавстві, що негативно впливають на темпи впровадження ВДЕ в Україні.

- Ми на платформі спостерігаємо падіння зацікавленості в українські проекти ВДЕ вже з початку цього року. Які процеси ви бачите з позиції великого девелопера та підрядника?

- Зацікавленість інвесторів у будівництві нових промислових сонячних станцій дійсно знизилась. Та це обумовлено не змінами тарифу чи іншими аспектами механізму реалізації проєктів ВДЕ, а абсолютною відсутністю інтересу в розвитку ВДЕ у держави. На даний момент, державні інститути не готові розвивати відновлювані джерела енергії. Нам не зрозумілі причини для блокування галузі, яка створює тисячі нових робочих місць, залучає мільйони інвестицій та дає можливість країні бути конкурентоздатною. Об’єктивні цифри говорять про те, що відновлювані джерела енергії не створюють і долі тих збитків, про які віднедавна прийнято заявляти у ЗМІ. Попри це, на ВДЕ продовжують всебічно тиснути в інформаційному та фінансовому полі, що також підтверджує ー держава втратила інтерес у розвитку ВДЕ. Сьогодні ми спостерігаємо вкрай короткозору позицію влади. У боротьбі між “новим” та “старим”, Україна обирає залишити, “законсервувати” стару, успадковану від Радянського Союзу, модель, яка вже вичерпала себе. 

Як би це прикро не звучало, та, висловлюючись метафорою Генрі Форда, у виборі між автомобілями і гужовим транспортом, Україна бажає залишатися з возами. І чим довше держава знаходитиметься в цій точці біфуркації, тим важче буде наздогнати світ. А доганяти доведеться. Рано чи пізно ми мусимо усвідомити ー енергетичний перехід неминучий. Якщо ви хочете мати живу конкурентоздатну економіку, вона повинна бути на відновлюваних джерелах енергії з екологічними системами накопичення енергії та використанням водневих технологій. Весь розвинений світ це вже зрозумів. Чому для України це досі залишається загадкою?

- Яка ваша позиція стосовно Меморандуму між урядом та інвесторами у ВДЕ та закону №3658? Це зрада чи перемога для сектору? 

- Меморандум можна сприймати як певний етап у спробі примирити інвесторів та державні інституції. Проте, сам підхід до підписання меморандуму через “фінансовий тероризм” (впродовж 5 місяців рівень платежів за згенеровану зелену електроенергію становить від 5 до 10%, це призводить до того, що компанії-власники об'єктів генерації не здатні платити за обслуговування і управління електростанціями, не кажучи вже про обслуговування кредитів і тд.), з нашої точки зору, є абсолютно маніпулятивним і не відповідає економічним реаліям. 

По факту, ні меморандум, ні закон принципово нічого не змінюють, поки державою не буде розроблено, прийнято та дійсно впроваджено Стратегію нової енергосистеми. З одного боку, ми бачимо нинішню помираючу енергосистему країни, з іншого ー жодного бачення того, якою країна хоче бути через 10-15 років. Це створює величезні політичні та економічні ризики, і ні меморандум, ні новий закон не вирішують проблему. 

Рішення ー єдина Стратегія, обговорена та погоджена усіма стейкхолдерами: державою, громадськістю та бізнесом, коли держава розуміє, що вона хоче та до чого рухається, громадськість це підтримує, а інвестори можуть прогнозувати свої інвестиції. Лише тоді можна планувати майбутнє хоча б на 10 років вперед. 

В іншому випадку, завжди буде існувати безліч ризиків і можливостей для дискредитації сфери, в яку інвестують. Ні про який сталий розвиток при цьому йтися не може.І якщо держава буде консервувати стару модель енергетичної системи, вона, на жаль, не зможе розвиватися в довгостроковій перспективі.

Проголосований 21 липня закон 3658 ніби як і декларує позицію держави щодо позитивного ставлення до розвитку ВДЕ, але в той же час містить в собі статті, які прямо суперечать надійності та безпеці інвестування у відновлювану енергетику, а відповідно несуть загрозу потенційному розвитку всієї галузі ВДЕ.

- На вашу думку, що варто додати чи виключити з фінального тексту закону 3658, щоб він вважався збалансованішим щодо всіх учасників ринку?

- Ні меморандум, ні закон не показують, куди ми будемо рухатися далі. Наразі в законі зафіксовані певні домовленості та гарантії щодо платежів та зеленого тарифу, проте, у той же час, зафіксовані позиції, які суттєво насторожуть інвесторів та викликають сумнів у подальшій розбудові галузі ВДЕ. 

На мою думку, неприйнятними є два пункти закону: залежність будівництва від операторів систем та правка 1203.  

Чим загрожує пряма залежність дати закінчення будівництва об'єктів від операторів систем? Оператори систем фактично не мають обмежень в термінах підключення об'єктів енергетики до мереж ー це може тривати не один рік. Залежність фінальної дати реалізації девелоперського проєкту будівництва електростанції від операторів систем привносить додаткові корупційні ризики та може бути неекономічною причиною для інвестора не “заходити” в проєкт. Ми неодноразово наголошували на цьому, але наші звернення проігнорували. 

Що ж стосується правки 1203, то вона дозволяє органам влади у будь-який момент накладати податки, тим самим залишаючи за ними право погіршити бізнес-модель того чи іншого інвестора. Крім того, навіть не зрозумілі рамки цього обмеження. До речі, ця правка не була підтримана на комітеті, але все ж таки, була внесена майже з голосу в залі  ВР, і була проголосована більшістю народних депутатів. Саме ця правка не має рамок, але напряму може впливати на рентабельність бізнес-інвестицій: вона робить інвестування у ВДЕ не до кінця зрозумілим для інвесторів. Бо в будь-який момент бізнес може бути обкладений акцизом аж до 100% від виручки. І ця можливість напряму виписана в законі. Тобто, іншими словами, ринок може отримати ще одну можливість завуальованого зниження зеленого тарифу, тільки через інший механізм ー акциз. 

Ці два пункти вказують на маніпуляції та вказують на протипожежний від задекларованого вектор ставлення держави до розвитку ВДЕ.  

Однак, слід відмітити, що прийнятим законом передбачено можливість виходу на ринок двосторонніх договорів ДП “Гарантований покупець”. Це досить позитивна зміна, що дозволить споживачам отримувати виключно чисту енергії, коли ДП “Гарантований покупець” матиме змогу підтверджувати “зеленими“ сертифікатами походження енергії. До речі, такі сертифікати передбачені Європейськими директивами, якими слідує держава на шляху впровадження реформ.  

- Певно ви багато спілкуєтеся з власниками проектів, де ваша компанія була залучена. Як вони реагують на зниження тарифів та взагалі погіршення умов бізнесу для нових та діючих проектів СЕС?

- Переважна більшість проєктів ВДЕ в Україні були створені за участі іноземного капіталу. Це акціонери з США, Європи, Скандинавії, провідних країн центральної та східної Азії, які повірили своїм українським партнерам та державі. Закордонні інвестори не розуміють причин маніпуляції зі сторони держави та небажання вирішувати ситуацію, яке спостерігається вже впродовж 5 місяців. Зате чітко розуміють, що вкладати гроші в Україну стає небезпечно. Закономірно, що нинішні дії державних інституцій стосовно ВДЕ, не просто поставили сотні українських компаній в умови боротьби за виживання, а й завдали нищівного удару по репутації країни на міжнародній арені. 

Міжнародна співпраця, яку вибудовував упродовж останніх десяти років український бізнес, переживає кризу, що може відвернути від України іноземних інвесторів на роки. На жаль, ми не бачимо зі сторони державних стейкхолдерів усвідомлення можливих наслідків. Від себе скажу, що ця ситуація глибоко пригнічує мене, як українця та громадянина, що вірить у свою країну, вкладає сили та ресурси у її розвиток, та вболіває за її репутацію. 

- Наскільки є серйозною проблема потенційних банкрутств сонячних компаній? Як цього можна уникнути?

- Якщо рівень платежів за згенеровану зелену електроенергію найближчим часом не відновиться, банкрутство цілого ряду українських компаній стане неминучим та відкриє можливості для рейдерства, фінансових маніпуляцій, агресивного “поглинання”. Вихід з цієї ситуації ー усвідомлення державними стейкхолдерами ситуації, розуміння профітів ВДЕ, відновлення платежів, розробка глобального бачення та Стратегії нової енергетичної системи України. 

- Як KNESS відреагувала на кризу та падіння ринку? Які три ключові заходи ви можете виділити, що допомагають вам впоратися і змінюватися?

- Щоб впоратися з кризою, потрібно чітко розуміти її причини ー наразі ми спостерігаємо відкриту атаку на галузь відновлюваної енергетики, яка нівелює все, що було напрацьовано в країні за останні 10 років.  

Те, що ринок заходить у затяжну кризу, ми зрозуміли ще восени 2019 року. Ми не придумували нічого кардинально нового ー кроки, які ми здійснили, є класичними для таких ситуацій. 

Перший крок ー стабілізація витрат та доходів компанії. Наступний ー складний, але необхідний крок ー оптимізація персоналу. Нам довелося зменшити кількість працівників, що стало серйозною втратою для колективу, адже ми довго формували команду, у якій кожен ー цінний спеціаліст у своїй сфері. Однак, ми все ж зуміли зберегти ключовий склад команди.  

Не можна не відмітити, що компанія практично зупинила свій розвиток.  Зараз ми докладаємо максимум зусиль, щоб зберегти пріоритетні напрями, визначені ще в 2019 році.

- Очевидно, що зелений тариф відходить в історію. У аукціонів поки що невизначене майбутнє. Які напрямки розвитку відновлюваної енергетики ви бачите перспективними?

- Ми розуміємо, що державна підтримка в Україні має тимчасовий, нестабільний та часто різновекторний характер, тому ми напрацювали бізнес-моделі та продукти, які дозволяють розвивати сонячну енергетику незалежно від державної підтримки (без зеленого тарифу, аукціонів тд). Звичайно, поки що розвиток нових продуктів не може розвиватися тими темпами, які ми прогнозували в минулому році, але це дає можливість продовжувати розвиток ВДЕ ー нашої стратегічної цінності. У реалізації цих бізнес-моделей також є свої складнощі, але ми переконані, що рано чи пізно ВДЕ стане цінністю та пріоритетом також і для держави.