Україна відкрила реєстри майна та компаній та відновила операції з нерухомістю та корпоративними правами

share

19 квітня 2022 року Уряд України ухвалив Постанову № 480 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо діяльності нотаріусів та функціонування єдиних та державних реєстрів, які веде Міністерство юстиції у період воєнного стану".

Постанова запроваджує умови для роботи нотаріальних служб та державних реєстрів у період воєнного стану, визначає порядок, що дозволяє нотаріусам вчиняти ключові реєстраційні дії, та спрощує процеси.

Нотаріусам дозволено вчиняти нотаріальні дії

У період дії воєнного стану та через місяць після його скасування лише обмежена кількість нотаріусів матиме повноваження на вчинення нотаріальних та реєстраційних дій з цінним майном та мати повний доступ до державних реєстрів. До таких дій із цінним майном, зокрема, належать засвідчення та реєстрація наступних документів:

 • угоди про відчуження майна;
 • спадкові угоди;
 • іпотечні угоди;
 • угоди про уступку прав за кредитним або іпотечним договором;
 • довгострокові договори оренди;
 • сертифікати на придбання майна внаслідок торгів;
 • договори про відчуження цінних паперів та корпоративних прав, а також акти приймання-передачі щодо часток участі у статутних капіталах;
 • довіреності на відчуження майна або коштів з банківських рахунків, управління та відчуження цінних паперів та корпоративних прав.

Щоб отримати право на вчинення дій із цінним майном, нотаріус повинен відповідати вимогам Постанови та бути включеним до списку нотаріусів, які мають право на вчинення таких дій. Вимоги в основному свідчать, що заявник не повинен мати історії недотримання законодавства. Нотаріус має звернутися до Нотаріальної палати України та Міністерства юстиції України. Якщо останнє не виявить порушень чи провин, то включить нотаріуса до списку нотаріусів, яким дозволено вчиняти нотаріальні дії щодо цінного майна.

Внесення до цього списку дає нотаріусу право вчиняти реєстраційні дії з цінним майном у Реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, індивідуальних підприємців та громадських формувань.

3 травня 2022 року Міністерство юстиції України затвердило нотаріусів, які мають право на отримання ліцензії. Відповідний перелік не є остаточним, і міністерство може надалі внести до нього зміни чи доповнення. 7 травня для перерахованих нотаріусів було відкрито Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та Єдиний державний реєстр юридичних осіб, індивідуальних підприємців та недержавних організацій.

Проте, враховуючи воєнного стану в Україні та обмеження у сфері безпеки, все ще існують певні обмеження.

Обмеження та заходи безпеки

Відповідно до Постанови, нотаріусам низки регіонів України заборонено вчиняти реєстраційні та посвідчувальні дії, пов'язані з цінним майном, у тому числі в окремих районах східних областей, таких як Донецька та Луганська. Крім того, з метою запобігання недобросовісної роботи, Постанова забороняє засвідчення договорів про відчуження майна, якщо:

 • нотаріус знаходиться поза районом розташування майна, за винятком майна, розташованого у Києві або Київській області;
 • угоди підписуються від імені фізичної особи відповідно до довіреності; або
 • угоди підписуються протягом одного місяця з моменту попереднього переходу права власності.

 

На процедури реєстрації прав власності та обтяжень також впливають деякі засоби зниження ризиків, а саме:

 • Нотаріуси, які були додані до списку із застереженням, що перешкоджає посвідченню договорів про відчуження нерухомості, цінних паперів та корпоративних прав, не можуть реєструвати такі об'єкти чи права чи обтяження на них.
 • Нотаріуси не можуть реєструвати права власності або обтяження за договором, завіреним після початку війни, оскільки таке засвідчення є грубим порушенням закону.
 • Нотаріуси не можуть зареєструвати перехід права власності на майно, якщо такий перехід було здійснено у статутний капітал юридичної особи чи з нього.
 • Неможливо зареєструвати право власності на нерухомість, отримане протягом місячного періоду до передбачуваної реєстрації.

 

Спрощення процедур та усунення прогалин у законодавстві

Нотаріальне посвідчення довіреностей значно спрощене та може здійснюватися без спеціальних нотаріальних форм, враховуючи їх дефіцит у зв'язку з військовими діями. Але щоб уникнути недобросовісної роботи нотаріусів, Постанова вводить деякі винятки з цього правила, такі як, довіреності на відчуження майна або коштів з банківських рахунків, управління та відчуження цінних паперів та корпоративних прав та ін.

Постанова прояснює питання про позасудове стягнення заборгованості на підставі нотаріального рішення. Воно усуває прогалину в законодавстві, що існувала з 2017 року, коли суд визнав недійсним становище, яке дозволяє здійснювати виконавчі написи за договорами позики, які не засвідчені. Таким чином, згідно з постановою, нотаріус може звернути стягнення на борг по виконавчому листу (тобто нотаріальному ордеру) лише за кредитним договором, засвідченим нотаріусом.

CMS продовжить стежити за розвитком подій у сфері державної реєстрації та нерухомості та триматиме вас у курсі подій.

Законодавство: Постанова "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо діяльності нотаріусів та функціонування єдиних та державних реєстрів, які веде Міністерство юстиції у період військового стану"