Чи повторить український ринок приватних сонячних станцій долю промислових?

share

Не люблю конспірологію, але виглядає так, що повна зупинка розвитку промислової сонячної енергетики в Україні була інспірована та підтримана групами, що не зацікавлені у розвитку чистої енергетики у країні. Для того, щоб обгрунтувати ці дії, були використані попередні рішення влади та/або її бездіяльність.

Риторика інформаційної кампанії підкріплювалася наступною аргументацією (про її обгрунтованість можна посперечатися, але це вже інша дискусія):

  1. “Зелені” тарифи - зависокі для українського енергоринку. Вони призводять до підвищення тарифів на електроенергію для громадян та промислових споживачів. Насправді, вартість “зеленої” електроенергії майже ніяк не впливає на тариф для побутових споживачів.
  2. “Зелені” тарифи спричиняють дефіцити в державних компаніях, що працюють на ринку, підводячи їх до банкротства. Однак є ознаки маніпуляцій деяких трейдерів на ринку, при стабільному мовчанні Регулятора. Ці схеми “вимивають” із держкомпаній буквально мільярди гривень. “Зелені” тут виглядають як дуже зручний “цап-відбувайло”.
  3. Великою часткою потужностей володіють олігархи. Які, звичайно ж, наживаються на простих українцях. 
  4. Українська енергосистема не здатна приймати великі об’єми “зеленої” енергії через особливості графіку її видачі в мережу без модернізації. При цьому, законодавство про “терміново потрібні” системи накопичення енергії та гнучку генерацію вже два роки лежить на столах Міністерства енергетики.

4 вересня Служба безпеки України опублікувала реліз про “розкриття схеми розкрадання коштів при виробництві «зеленої електроенергії» на Черкащині”. Йдеться про підприємця, який замість реєстрації одного промислового об’єкту генерації, зареєстрував 100 окремих домогосподарств в “чистому полі”, щоб мати можливість продавати енергію за вищим тарифом, без ліцензії та відповідних дозволів.

Раніше у червні Міненерго представило результати аналізу сектору домашніх СЕС. Були озвучені висновки, що говорять про те, що “власники домашніх сонячних електростанцій (СЕС) зловживають на ринку, використовуючи поточну модель підтримки приватних домогосподарств за "зеленим" тарифом”.

"У 15% домогосподарств, що встановили приватні СЕС, взагалі відсутнє споживання, а в 11% воно становить лише 1 кВт-год/місяць. Загалом 41% домогосподарств споживає менше ніж 10 кВт-год/місяць, навіть взимку".

“Станом на 31 грудня 2020 року понад 23% договорів на підключення домашніх СЕС до мережі є додатковими договорами тих самих власників. Із них 12,06% договорів - другі в одного власника, 11,06% - треті і більше. Є випадок наявності в одного власника відразу 82 договорів - найбільшої кількості договорів "в одні руки".

При цьому, влада чітко озвучує позицію, що подальше збільшення кількості домашніх СЕС за поточного status quo призведе до суттєвого збільшення витрат НЕК Укренерго. Очевидно, що і до підвищення тарифів для споживачів. Для вирішення проблеми пропонують зміни до системи підтримки малої генерації, зокрема впровадження механізму net metering. 

Ситуація виглядає доволі адекватно. Є проблема - ми її вирішуємо.

Але досвід промислової сонячної енергетики показує, що реальну чи надуману проблему можна використати для руйнування галузі, а не її оптимізації. Коли запрацює нове законодавство для підтримки - ніхто не може підтвердити. Але можна дотягнути до моменту, коли ситуація стане критичною, і використати її для радикальних мір. Що призведе до зупинки інвестицій та росту сектору.

Зрештою, станом на сьогодні усі аргументи фактично вже є дійсними:

  1. “Високі тарифи для домашніх СЕС призведуть до підвищення тарифів для споживачів”.
  2. “Збільшення кількості домашніх СЕС призведе до дефіциту оператора мережі”.
  3. “Велика кількість станцій - в руках меншої групи осіб, що використовують їх для отримання надприбутків”.
  4. “Домашні СЕС негативно впливають на енергомережу”.

Я ні в якому разі не виправдовую власників “гірлянд” із приватних СЕС. Це злочинна маніпуляція, яка заслуговує на покарання за законом. Але ці люди не представляють спільноту власників домашніх СЕС. Ця спільнота включає десятки тисяч чесних людей, що інвестували у розвиток чистої енергетики в Україні чесно зароблені ними кошти. Вони потребують підтримки та захисту.

Представники галузі - профільні асоціації, окремі компанії, громадські організації, експерти - мають зробити все, щоб незважаючи на все, єдиний сегмент відновлюваної енергетики, який сьогодні показує стабільний ріст, не зупинився аналогічно його “старшому брату” через маніпуляції та бездіяльність влади.