Український ринок проектів ВДЕ. Літній апдейт

share

Український енергетичний ринок продовжує працювати у кризовому режимі. Часті зміни керівництва галузі, неспроможність прибрати викривлення та обмеження ринку не дають йому працювати так, як задумувалося – прозоро і конкурентно.

При цьому, відновлювана енергетика страждає найбільше з усіх сегментів. Меморандум про взаєморозуміння з Урядом, підписаний майже рік тому, виконується лише частково. Десятки мільярдів заборгованості перед виробниками ВДЕ залишаються. Тим часом, стає все важче балансувати енергосистему через долю чистої генерації, що продовжує зростати за інерцією. Профільні асоціації погрожують судитися з ОСП через необгрунтовані (на їх думку) обмеження видачі енергії об’єктами ВДЕ в мережу. Маємо перший (і точно не останній) позов до міжнародного арбітражного суду проти держави Україна від інвестора у ВДЕ.

Без сумніву, всі ці фактори впливають на український ринок купівлі-продажу енергетичних проектів. З початку кризи, тобто з минулого року, цей ринок кардинально трансформувався та значно зменшився в об’ємах. Але зменшився далеко не рівномірно. Про ситуацію на різних сегментах ринку купівлі-продажу проектів зеленої енергетики і піде мова.

Середні і великі сонячні проекти

Минулорічний закон 810-ІХ значно знизив привабливість цього сектору. Якщо до кінця 2020 року ще можна було спостерігати запит на проекти СЕС вище 1 МВт, то станом на зараз активності майже немає. Низький тариф у 4,5 євроценти вивів багато перспективних проектів за межі привабливості. Трохи підвищити інтерес інвесторів могло б оголошення перших аукціонів розподілу квот державної підтримки. Але з певних причин Кабінет Міністрів не поспішає цього робити попри заклики української енергетичної спільноти та міжнародних партнерів.

Малі сонячні проекти

Проекти СЕС до 1 МВт – сегмент, де активність навпаки підвищилася. Для таких проектів зберегли доволі привабливий “зелений” тариф, тому запити від потенційних інвесторів останнім часом ростуть. При цьому, є декілька типів проектів, якими цікавляться:

1. Standalone проекти до 1 МВт або їх портфелі;

2. Кластери проектів до 1 МВт, зосереджені в одній локації;

3. Кластери з окремими технічними умовами на приєднання до мережі, зосереджені на одній локації.

Девелопери активно реагують на попит, і напрацьовують пропозиції для різних типів клієнтів. Наша платформа також отримує більше пропозицій щодо проектів, та зацікавленості від потенційних інвесторів.

Діючі сонячні станції

За нашими спостереженнями, це найбільш активний сегмент на сьогодні. З боку попиту, інвестори, що планували реалізувати проекти з нуля, більше не бачать у цьому сенс. Тому переключили увагу на діючі станції. З боку пропозиції також є пожвавлення. Невиплати, зниження тарифів, обмеження потужності оператором мережі, штрафи за небаланси примушують багатьох власників СЕС задумуватися про вихід із бізнесу.

Сонце для власного споживання

Зниження вартості сонячних технологій та постійне підвищення тарифів на електроенергію для споживачів роблять такі проекти все більш привабливими з точки зору економіки. У деяких випадках СЕС для самоспоживання показують окупність, аналогічну “зеленому” тарифу. 

Банки теж починають проявляти інтерес до таких проектів, адже на відміну від нестабільного “зеленого” тарифу, економія на рахунках за електроенергію – це стабільне джерело погашення боргу.

У цьому сегменті слід очікувати появи цікавих та інноваційних механізмів залучення інвестицій, фінансування та партнерств.

Вітрові проекти

Нові ВЕС отримали обмеження щодо вводу в експлуатацію – кінець 2022 року. Враховуючи особливості девелопменту цих проектів, ми прогнозовано побачили різке падіння попиту на початку весни цього року. Справа у тому, що навіть з якісним ready-to-build проектом у власності, але не маючи гарантованих замовлень на вітрогенератори у виробника, станом на сьогодні є високі ризики того, що проект не встигне отримати “зелений” тариф. В умовах, коли на аукціони ВДЕ чи інші механізми підтримки не доводиться розраховувати, кількість запитів прогнозовано зменшилася (але не зникла повністю).

Біоенергетичні проекти

Біоенергетика - складніший сегмент, ніж сонячний чи вітровий. Ці проекти є більш складними з точки зору технологій та залучення стейкхолдерів. Є й додаткові перешкоди, як-от відсутність ринку біопалив, податок на викиди СО2, та відсутність допустимого відхилення від прогнозу генерації. 

Разом з тим, біоенергетичні проекти мають переваги: для енергомережі - можливість гнучко регулювати робочу потужність, для довкілля – зниження забруднення сільськогосподарськими та промисловими відходами, для клімату – зниження викидів парникових газів. Також, у біоенергетичних проектів ще є можливість отримувати доволі високий “зелений” тариф до 2030 року.

Тому, за умови зниження можливостей у сонячному та вітровому секторах, системні інвестори у ВДЕ почали проявляти інтерес до біопроектів. 

Акумуляція енергії та високоманеврові потужності

Українська енергосистема потребує маневрових потужностей “на вчора”. Про це експерти, держава, та бізнес говорять вже декілька років. Законопроекти, що мали б врегулювати цей сектор, лежать на столах вже декілька років. НЕК Укренерго та Укргідроенерго ведуть переговори з міжнародними партнерами щодо будівництва своїх систем energy storage. Але досі немає правил гри, які б допомогли залучити приватний капітал у цей сегмент, та створити динамічний та відкритий для всіх ринок. А станом на сьогодні - правила роботи ринку не дають достатнього економічного підгрунтя для приходу інвесторів.

“Зелений” водень

Безперечно, хайп навколо водневих технологій зрештою спаде. Але не пройде безслідно. Обіцянки кристалізуються у щось менш масштабне, але готове до інвестицій. Експерти прогнозують настання цього моменту через декілька років. Та й законодавча база ще не напрацьована.

Але гравці, що мислять стратегічно, вже придивляються до перспективних ділянок для розвитку водневих проектів. Пропрацьовують різні шляхи транспорту – морем, залізницею, газовими мережами. Українські девелопери також реагують, і розробляють концепції та ТЕО для вітрових і сонячних проектів не під продаж електроенергії у мережу, а під виробництво чистого водню. Наша платформа вже має перелік пропозицій щодо розвитку водневих проектів.

Що робити далі?

Увесь світ погоджується, майбутнє – за зеленою енергетикою. Сонце та вітер вже конкурують з традиційною енергетикою на багатьох ринках. Це майбутнє наступить і в Україні, незважаючи ні на що.

Щоб воно наступило швидше, ми повинні перетворити проблеми на можливості. Проблему балансування – на відкритий ринок для проектів маневрових потужностей. Проблему високих “зелених” тарифів – на прозорі аукціони, контракти на різницю та корпоративні РРА. Проблему впливу нестабільного виробництва енергії на мережу - на стимули для розвитку малої розподіленої генерації, такі як net metering.