Ціни на сонячному ринку: що відбувається у сегменті комерційних станцій?

share

Українська відновлювана енергетика є найдинамічнішим сектором економіки. До сьогодні темпи будівництва нових сонячних та вітрових проектів були шаленими. Зараз же умови роботи на ньому стають більш жорсткими через зниження зелених тарифів, відповідальність за небаланси, обмеження будівництва нових потужностей. 

До цього часу ринок проектів ВДЕ в Україні був представлений в абсолютній більшості купівлею-продажем перспективних ділянок під будівництво станцій. Звичайно, сьогоднішні процеси негативно відбиваються на динаміці продажів та цінах. У той же час, до платформи GetMarket продовжують приходити запити на купівлю проектів. Маючи у базі близько 1500 МВт перспективних та 400 МВт діючих сонячних проектів, ми маємо можливість прямо відслідковувати динаміку продажів та цін у цьому сегменті.

Попит на готові до будівництва проекти, що отримали всі документи для початку реалізації, помітно впав з початку року. Це пов’язано з анонсами від влади щодо введення cut-off дати для отримання гарантованого тарифу для проектів з підписаними prePPA. Але ціни на якісні проекти, що мають вигідну географію, надійне і недороге приєднання до мереж, не впали разом з попитом. Власники розуміють, що навіть у разі неотримання зеленого тарифу, після паузи, ці проекти матимуть шанси на успіх на майбутніх аукціонах. Зараз ціна на якісні готові до будівництва проекти СЕС тримається на рівні 40-50 тис Євро за 1 МВт (в залежності від потужності, вартості приєднання, локації, та інших чинників). Але слід розуміти, що далеко не всі проекти дотягують до рівня, коли можна пропонувати такі ціни.

Для сонячних проектів до 1 МВт зелений тариф обіцяють зберегти, тому тут теж бачимо підвищення попиту. Ціни на такі проекти тримаються в районі 55-80 тис Євро. Особливість цієї категорії в тому, що вартість приєднання до мереж і оренди ділянки сильніше впливає на окупність проекту. Звідси і діапазон в цінах.

Є ще категорія проектів, які пройшли лише частину шляху до “готових до будівництва”. Ціни на них дуже коливаються і залежать від стадії, на якій знаходиться проект, та звичайно від умов розташування, приєднання до мережі, і т.д. У цьому сегменті сьогодні є сенс бути активними інвесторам, які планують заходити на український ринок або розширюватися, і планують свою діяльність на десятки років. Зараз є можливість вигідно придбати проекти, з якими можна буде успішно працювати в системі аукціонів, які обіцяють нарешті запустити.

Особливо зріс попит у сегменті вже працюючих сонячних станцій. Абсолютна більшість запитів - від іноземних інвесторів. Звідки така цікавість у начебто ненадійних умовах роботи?

Насправді, багато іноземних компаній знають, що в Україні є діючий ринок ВДЕ, і вірять у те, що його розвиток не спинити. Тому вони шукають різні можливості зайти на нього. Купівля робочої сонячної чи вітрової станції - це непоганий спосіб зробити це, минаючи ризики пошуку ділянки, девелопменту проекту та приєднання до мереж.

З іншого боку, українські оператори ВДЕ потрапили в ситуацію, коли їх очікування відносно фінансових показників проектів можуть значно помінятися. Кожен проект унікальний, тому якщо для когось зміни не стануть великою проблемою, для інших компаній вони можуть принести певні негаразди.

Особливо варто згадати про проекти, що отримали рефінансування від банків (Укргазбанк, Укрексімбанк, Ощадбанк, ЄБРР, НЕФКО, і т.п.). Коли маєш зобов’язання перед банком по виплаті кредиту, зниження доходу може поставити під загрозу їх виконання. А це може закінчитися погано як для власника проекту, так і для фінансуючої установи. Тому для власників подібних проектів продаж зараз - непоганий спосіб вийти з бізнесу.

Для покупця знайти сьогодні кошти на всю вартість проекту часто не є можливим. А проекти з рефінансуванням - це можливість взяти на себе борг компанії-продавця, а живими коштами заплатити набагато меншу частину його вартості.

Наразі, вартість сонячних станцій оцінюють двома шляхами. 

Частина інвесторів шукає проекти, у яких при купівлі показник IRR (внутрішня ставка окупності) є вищою певної величини. З нашої практики, зазвичай вона коливається у рамках 12-15%. Конкретні цифри залежать від політики компанії-інвестора.

Частіше ж покупці називають суму за МВт встановленої потужності станції, якою цікавляться. З нашого досвіду спілкування з інвесторами, усереднена ціна на робочі сонячні станції сьогодні складає 900-950 тисяч Євро за кожен Мегават станції (мається на увазі потужність сонячного поля, а не інверторна потужність).

Нестабільні умови роботи та невизначеність в найближчому майбутньому боляче б’ють по будівництву нових сонячних потужностях. У той же час, системні гравці зберігають інтерес до українського ринку. І вони очікувано переводять увагу на інші сегменти. Тому ринки робочих сонячних проектів, разом з біоенергетичними, малими сонячними та вітровими, системами акумулювання енергії, будуть однозначно збільшувати активність.