У гонитві за змінами, або що нового в Кодексі системи передачі

share

Часто прості на перший погляд зміни в офіційному документі несуть за собою епохальні зміни всієї галузі.

Так вийшло і цього разу, Постанова НКРЕКП від 03.06.2020 № 1070 "Про затвердження Змін до Кодексу системи передачі" всього лише змінює цифру 220 на 110.

Було: "До системи передачі можуть бути приєднані ... електроустановки споживача на рівні напруги 220 кВ та вище (об'єкти енергоспоживання) ...

Стало: "До системи передачі можуть бути приєднані ... електроустановки споживача на рівні напруги 110 кВ та вище (об'єкти енергоспоживання) ..."

Справа в тому, що клас напруги 220 кВ і вище належить до магістральних електромереж з пропускною здатністю в сотні МВт. Тому економічної доцільності для приєднання споживача до такого класу напруги немає. Винятком було лише будівництво електро сталеливарного заводу в Дніпропетровській області.

Клас напруги 110 кВ належить до локальних (місцевих) мереж з пропускною здатністю в десятки МВт. Це означає, що споживач відносно невеликої потужності (10 МВт і вище) може безпосередньо звернутися до НЕК "Укренерго" (ОСП), оминаючи місцевий Обленерго (ОСР), та отримати можливість приєднання за першим класом напруги. Правда, за умови, що така технічна можливість підключення є у ОСП. У свою чергу, отримання приєднання першого класу напруги дозволить споживачеві зменшити тариф на споживання на 20-30%.

Тобто, з'являється конкурентне поле між ОСП і ОСР-ами.

Ще до суттєвих змін на ринку приєднання об'єктів до електричних мереж призведе наявність права Укренерго здійснювати обмеження видачі/погодження технічних умов на приєднання об'єктів енергетики. Але наразі критеріїв, за якими Укренерго  буде приймати рішення про обмеження видачі технічних умов на приєднання немає. Сподіваємось, що найближчим часом Укренерго їх опублікує, бо до того часу для більшості об’єктів різних галузей промисловості виникають ризики щодо приєднання їх об’єктів до електричних мереж.

Це пов'язано з великою кількістю реалізованих об'єктів ВДЕ і з ще більшою кількістю виданих технічний умов на приєднання ВДЕ.

З одного боку, Укренерго не могло (згідно з Кодексу системи передачі) відмовити у приєднанні електроустановок, а з іншого боку, надійну роботу енергосистеми України ніхто не відміняв.

 

У цікавий час ми живемо…